Monografia jest efektem wieloletnich badań Autorki nad dynamiką rozwoju systemu kształcenia integracyjnego w Polsce z uwzględnieniem przemian w zakresie przypasowań architektonicznych, bazy dydaktycznej, charakterystyki ilościowej i jakościowej środowiska uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także […] nauczycieli i innych specjalistów zatrudnionych w placówkach kształcenia integracyjnego, a także instytucji wspierających oświatowe działania integracyjne w naszym kraju.
przedstawia więc pełną panoramę kształcenia integracyjnego w Polsce w podanych w tytule cezurach czasowych. […] Autorka sięga także do rozwiązań edukacji integracyjnej użytkowanych w wybranych krajach Europy i Japonii.
To z kolei daje możliwość spojrzenia na polski system w szerszym kontekście. Danuta Apanel, jako historyk wychowania, pamiętała również o genezie koncepcji teoretycznych kształcenia integracyjnego i ich twórcach.
Należy podkreślić dodatkowo, że książka obejmuje zakresem swych badań […] jednocześnie teorię, jak i praktykę edukacyjną dotyczącą tego problemu. Z całą pewnością monografia Danuty Apanel wnosi wkład do stanu wiedzy na temat cyklu kształcenia integracyjnego.
[…] Autorka, przedstawiając przemiany w szkolnictwie integracyjnym, które zaszły od 1989 do do 2014 roku, wskazuje,obecnie coraz bardziej zauważalna jest ewolucja placówek kształcenia ogólnego w kierunku kształcenia inkluzyjnego (włączającego).
[…] Uwzględniając […] wprowadzone przez Autorkę zmiany w drugim wydaniu, rekomenduję książkę do druku […]. Mam dodatkowo nadzieję, iż stanie się ona inspiracją do kolejnych rozważań na temat kształcenia osób z niepełnosprawnością w Polsce.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Teoria i praktyka kształcenia integracyjnego osób z niepełnosprawnością w Polsce w latach 1989–2014. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.