Zmieniająca się nieprzerwanie struktura i sposób funkcjonowania społeczeństwa narzuciły nowy podział ról oraz konieczności i obowiązki; jednym z nich jest imperatyw całożyciowego uczenia, łączącego edukację formalną (sygnowaną kolejnymi zdobytymi świadectwami i zaświadczeniami) i nieformalną (polegającą prostym uczestnictwie w powszednim życiu).
Nakaz (by nie rzec: przymus) nieustającej edukacji narzuca określony fason życia, daleki od mieszczańskiego spokoju naszych przodków. Paradoksalnie, nadążanie za wymogami naszych czasów staje się źródłem frustracji, w momencie, gdy życie, jakie w zamian dostajemy, nie odpowiada oczekiwaniom, wiązanym np.
z poziomem uzyskanej edukacji – pozostaje to w sprzeczności z głoszonymi od wieków prawdami, zgodnie z którym jedynie społeczeństwo oświecone to społeczeństwo szczęśliwe; współczesny wyścig kompetencji i rodzące się na tym tle dramaty zdają się temu zaprzeczać.
Książka Mirosława Szymańskiego to owoc długich lat namysłu nad wyszczególnioną problematyką, podpartych imponującą bogactwem bibliografią; jest to zarazem publikacja, której geneza (teksty rozsiane w przeciągu wielu lat) wymusza niejako ewolucję: na marginesie lektury otrzymujemy więc ogląd ewolucji, jaka zachodzi we współczesnej oświacie i – choć w niewielkim stopniu – w poglądach samego Autora.
Przekazując Czytelnikom tę publikację, chciałbym wyrazić nadzieję, iż przedstawione w niej rozważania pobudzą dalszą dyskusję na temat problemów edukacyjnych w naszym kraju i skłonią do opracowywania nowych projektów reform w oświacie.
Te zmiany reformatorskie, które podjęto w szkolnictwie w ciągu dwudziestu pięciu lat III RP, mimo pozorów stwarzanych przez zmiany strukturalne (np. Utworzenie gimnazjum), w niepokaźnym tylko stopniu zaspokajają istniejące potrzeby.
Można twierdzić wręcz, że prawdziwa reforma polskiej edukacji jest dopiero przed nami. I tylko ona może być właściwą odpowiedzią na wyzwania edukacyjne XXI wieku. Mirosław J. Szymański
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Edukacyjne problemy współczesności. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.