Choć zmiany wzorów obyczajowych dokonują się przeważnie powoli, a ich trwałe zaistnienie można stwierdzić czasem dopiero w perspektywie historycznej (…), to współcześnie następuje stanowcza zmiana w ładzie aksjonormatywnym odnoszącym się do seksualności człowieka (…).
Ludzie coraz bardziej cenią sobie podmiotowość, możliwość decydowania o sobie, zwłaszcza w sferze prywatnej i nie chcą aby ktoś obcy w nią ingerował, niezwykle w odniesieniu do kwestii związanych z seksualnością i pozostawania w związku.
Następuje proces indywidualizacji, uwalniania się jednostek od więzów narzuconych przez tradycję i grupę, odspołecznienie, prywatyzacja seksu i zarazem jego „odmoralnienie" (…). Publikacja „Obyczajowość seksualna Polaków.
Perspektywa interdyscyplinarna" została pomyślana przeze mnie jako monografia opracowana poprzez autorów reprezentujących zróżnicowane dziedziny wiedzy (…). Zamieszczono w niej równocześnie teksty o charakterze teoretycznym, opracowania bazujące na informacji zastanych, jak i relacje z badań własnych.
na skutek czego w prezentowanym tomie znalazły się opracowania, których autorzy omawiając atrakcyjne ich zagadnienia związane z obyczajowością seksualną odwołują się do rozmaitych paradygmatów teoretycznych i referują wyniki badań zrealizowanych przy wykorzystaniu zróżnicowanych strategii badawczych, równocześnie ilościowych, jak i jakościowych (…).
Jako redaktor przedkładanego czytelnikom wydawnictwa chciałbym wyrazić nadzieję, że zamysł pokazania obyczajowości seksualnej jako ważnej kategorii teoretyczno-metodologicznej i zebranie tekstów poświęconych obyczajowości seksualnej współczesnych Polek i Polaków w jednym tomie zostanie ceniony za godny zainteresowania.
Autor
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Obyczajowość seksualna Polaków. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.