Celem badań terenowych zaprezentowanych w publikacji była rekonstrukcja rytuałów interakcyjnych praktykowanych przez kuratorów rodzinnych w relacjach z nadzorowanymi w przestrzeni wielkomiejskiego centrum. Analiza i interpretacja skategoryzowanego materiału empirycznego ujawniły, iż w obliczu problemów i pragnień podopiecznych, a także unikalnych warunków terenu kuratorzy muszą wykorzystywać mnóstwo zróżnicowanych strategii i technik radzenia sobie w interakcjach z nadzorowanymi. Wspierają one zachowywanie twarzy nie tylko samych kuratorów, ale także innych aktorów społecznych.
Książka adresowana jest do osób zainteresowanych resocjalizacją w środowisku otwartym i profilaktyką, a najczęściej do pracowników naukowych i dydaktycznych, studentów, aplikantów kuratorskich i praktyków działających w instytucjach edukacyjnych, rozmiaru sprawiedliwości i szeroko rozumianej pomocy społecznej.
*
Należy podkreślić aplikacyjny rozmiar pracy, który pozwala dostrzec obszary kluczowe dla powodzenia realizacji celów zawodowych kuratorów. [...] Książka może stanowić ważne wsparcie dla osób odpowiedzialnych za cykl kształcenia kuratorów oraz dla praktyków pracujących w obszarze resocjalizacji i pomocy rodzinie.
Z recenzji dr hab. Agnieszki Barczykowskiej, prof. UAM
Struktura publikacji jest konsekwentnie budowana na dwóch filarach: wymogach formalnoprawnych dookreślających sprawowanie nadzoru kuratorskiego i podejściu interakcyjnym, wynikającym z budowania relacji z podopiecznym/podopiecznymi. Równocześnie fenomen tego dualizmu, jak i miejsce, gdzie zachodzą interakcje będące przedmiotem badań, zostały ujęte w wyjątkowo spójny projekt badań terenowych, których kanwę stanowią świetnie dopasowane teoretyczne podstawy [...].
Z recenzji dr. Hab. Krzysztofa Sawickiego, prof. UwB
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Budowanie relacji w nadzorach kuratorskich. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.