W poradniku „sprężyste formy zatrudnienia" w użyteczny i uporządkowany sposób wyjaśniono, jakie możliwości optymalizacji kosztów zatrudnienia posiadają pracodawcy. Publikacja ta pomoże w analizie istniejących możliwości, ponieważ ukazuje nie tylko wady i mocne strony poszczególnych rozwiązań, ale także przykładowe wyliczenia ich kosztów. W przykładach uwzględniono obowiązujące w 2024 r. Regulacje oraz stawki i kwoty wynikające z prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz ustaw podatkowych.
Z książki można m.in. Dowiedzieć się:
● Jakie składki na ubezpieczenie społeczne od umów zlecenia są obowiązkowe w zróżnicowanych sytuacjach?
● Na czym polega outsourcing pracowniczy?
● Jakie korzyści daje pracodawcom zatrudnianie pracowników tymczasowych?
● Na jakich zasadach funkcjonują praktyki absolwenckie?
● Na czym polega „wypożyczenie" pracownika?
Umowy cywilnoprawne nadal są najbardziej opłacalną formą zatrudnienia dla podmiotów powierzających pracę. W książce wyjaśniono wyraźne kwestie dotyczące najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych. Są to:
● umowa zlecenia,
● umowa agencyjna,
● umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia – np. Kontrakt menedżerski,
● umowa o dzieło,
● umowa o pomocy przy zbiorach.
Innym sposobem na uzyskanie rozciągliwości w zakresie zatrudnienia jest korzystanie z pracy przedsiębiorców – osób prowadzących jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.
zwykle jednak zatrudnienie jest realizowane na podstawie umowy o pracę. W książce omówione zostały umowy o pracę:
● na okres próbny,
● na czas określony,
● na czas nieokreślony.
Poradnik „rozciągliwe formy zatrudnienia" mieści jeszcze wskazówki, jak korzystać z przewidzianych w prawie pracy rozwiązań w zakresie rozkładu czasu pracy.
W książce jest sporo użytecznych przykładów – wraz z wyliczeniami wynagrodzeń, składek i zaliczek na podatek dochodowy – obrazujących poszczególne zagadnienia. Zestawienia tabelkaryczne i wzory dokumentów na dodatek upraszczają użycie w praktyce informacji zawartych w publikacji.
To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla specjalistów ds. Kadr i płac. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, pozostałych kierowników wyższego szczebla oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.
Poradnik pomoże ponadto przedsiębiorcom planującym rozwój firmy i rozważającym powiększenie skali działalności – z czym integruje się z reguły konieczność zaangażowania w działalność dodatkowych osób.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Elastyczne formy zatrudnienia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.