Jako dzieci nie mamy wpływu na to, w jakiej rodzinie się wychowujemy, ale w dorosłości możemy zadecydować, co zrobimy z bagażem niełatwych doświadczeń.
Alkoholizm albo inne przewlekłe trudności rodziców mają trwały i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci. Szereg problemów, z jakimi mierzą się one już jako dojrzali ludzie, to syndrom DDA – dorosłe dzieci alkoholików, albo DDD – dorosłe dzieci dysfunkcji. DDA i DDD miewają tendencje do uzależnień, problemy z okazywaniem i regulacją emocji, tworzeniem trwałych i zdrowych relacji, stawianiem sobie realistycznych wymagań. To grupa nad wyraz liczna i najróżniejsza pod względem przeżywanych problemów, ale podłoże ich cierpienia jest z reguły podobne. Tkwi w niedoborze opieki rodzicielskiej, wstydzie i poczuciu winy, braku zrozumienia i deficycie zróżnicowanych umiejętności, które inne dzieci nabyły w swych zdrowych rodzinach.
Oto poradnik dla każdego, kto czuje, iż chce uwolnić się spod wpływu skomplikowanego dzieciństwa na swoje obecne życie. Autorka w przystępny sposób tłumaczy mechanizmy powstawania problemów DDA/DDD, pomagając w zrozumieniu samego siebie. Pokazuje, jak pracować nad toksycznym wstydem, radzeniem sobie z emocjami, budowaniem świadomych i satysfakcjonujących związków z innymi.
Marta Sak – psycholożka (absolwentka UW), dyplomowana interwentka kryzysowa, aktualnie w trakcie specjalizacji z psychoterapii w nurcie integracyjnym. Pracuje w poradni zdrowia psychicznego i w ośrodku interwencji kryzysowej. Wspiera pacjentów w obliczu skomplikowanych sytuacji życiowych, lecz także w szeroko pojętym rozwoju osobistym. Pasję do psychologii łączy z pasją do pisania: jest autorką lubianych artykułów i e-booków o tematyce psychologicznej.
Patronat medialny:
www.medjol.pl
www.poradnikzdrowie.pl
www.hellozdrowie.pl
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Jak żyć dobrze, będąc DDA (E-book). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.