W okresie cywilizacji informacyjnej, a także społeczeństwa informacyjnego w sposób masowy przetwarza się informację. Współcześnie szerokie ilości danych przetwarzają zróżnicowane organizacje i stowarzyszenia jednocześnie w wymiarze międzynarodowym, jak i krajowym.
Przetwarzane są także przez zwykłych obywateli. Informacja to wiedza o otaczającym nas świecie, występujących zjawiskach i istniejących procesach, które stymulują rozwój współczesnej rzeczywistości. Prowadzone badania i praktyka wskazują, że informacja w cywilizacji informacyjnej (poza prawidłowem, jakie sobą niesie) tworzy dodatkowo zagrożenia.
Środowisko cyberprzestrzeni, w jakim jest z reguły przetwarzana, sprzyja zagrożeniom informacji. Przykładem takiego stanu są rezultaty powszechnie używanego Internetu oraz przeróżnych sieci teleinformatycznych, które przetwarzają dane w publicznych chmurach obliczeniowych.
By przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku w przetwarzaniu danych, w sieciach i systemach teleinformatycznych, stosuje się szereg różnorodnych metod i sposobów ochrony informacji, rozwiązań standaryzacyjnych i normalizacyjnych po uregulowania prawne włącznie.
Współcześnie występujące i dynamicznie rozwijające się zagrożenia danych w cyberprzestrzeni i wykorzystywane różnorodne rozwiązania ochrony przetwarzanej danych wymagają działania uporządkowanego i sprzyjającego bezpieczeństwu danych.
Tego rodzaju działania wykonywane są poprzez organizacje w ramach zarządzania bezpieczeństwem danych. Zarządzanie bezpieczeństwem informacji jest szczególnym sposobem kierowania zasobami osobowymi i materialnymi organizacji, których treścią jest zapewnienie ochrony przetwarzanej informacji w imię osiągania celów biznesowych tej organizacji.
W swojej istocie dotyczy modelowania i organizowania i wdrażania rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa informacji, kierowania i zarządzania procesami bezpieczeństwa danych w celu przeciwdziałania zagrożeniom i zapewnienia jej prywatności, nierozdzielności oraz dostępności.
Niniejsza monografia kierowana jest do osób zajmujących się zarządzaniem bezpieczeństwem danych w najróżniejszych organizacjach, zajmujących się modelowaniem bezpieczeństwa i tych osób, które zajmujących się ochroną informacji.
Monografia kierowana jest do środowiska naukowego związanego z bezpieczeństwem , a także studentów poznających i studiujących problemy z tym związane.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Zarządzanie bezpieczeństwem informacji organizacji. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.