"Nasze wzajemne relacje są jak wieże. Generujemy je od momentu spotkania. Niższe piętra wspierają albo osłabiają kolejne. W każdej chwili, jaką spędzamy razem, decydujemy o tym, czy budujemy wspólny dom, czy wieżę Babel" – Marek Kaczmarzyk.
Relacje dorosłych z nastolatkami bywają nad wyraz napięte. Wywołują u nas – rodziców, nauczycieli i wychowawców – gniew, frustrację, a czasem bolesne poczucie winy. Zaczynamy się zastanawiać, czy nie popełniliśmy jakichś błędów wychowawczych.
A z czasem nieraz tracimy pewność siebie. Książka "Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem" ma przeważnie pomóc nam, dorosłym, złapać oddech. Prof. Marek Kaczmarzyk chce nam przede wszystkim pomóc zrozumieć nastolatka.
Jako neurobiolog tłumaczy nam, co się dzieje w mózgu człowieka na tym kluczowym etapie rozwoju. Wyjaśnia, skąd biorą się zachowania, które nam, dorosłym, wydają się nieraz niewłaściwe, nieracjonalne, ryzykowne i nieprzystępne do zaakceptowania.
Omawia neurobiologiczne podstawy empatii i naszych relacji z nastolatkami. Autor chce nam przekazać, że nie wszystko od nas zależy. Pewne rzeczy możemy tylko zrozumieć i zaakceptować. Czasem to właśnie przychodzi nam najtrudniej.
Jednak kiedy je zrozumiemy, jesteśmy w stanie reagować bardziej świadomie. "Strefa napięć" przedstawia, że to, co przypisujemy niejednokrotnie naszym błędom lub złym intencjom nastolatków, jest bezpośrednią konsekwencją neurobiologii ich mózgów.
Jeśli jesteś rodzicem, nauczycielem lub wychowawcą, jeśli masz do czynienia z nastolatkami na zajęciach muzycznych, w świetlicy czy klubie sportowym, i jeśli relacje z nastolatkami sprawiają Ci trudność, ta książka może Ci pomóc.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.