Autobiograficzna opowieść autorki, która poprzez mnóstwo lat żyła na granicy normalności i szaleństwa, a choćby życia i śmierci. W dzieciństwie i w młodości doznała wielu krzywd ze strony rówieśników oraz dominującej i stosującej przemoc psychiczną i fizyczną matki. Była również ofiarą molestowania seksualnego i gwałtu. Przeżycia te spowodowały narastające problemy emocjonalne, depresję, stany lękowe, samookaleczenie się, tendencje samobójcze, wdawanie się w niebezpieczne i społecznie nieakceptowane zachowania. Jej życie w tym okresie naznaczone było wielokrotnymi pobytami w szpitalach psychiatrycznych.
Pozytywny przełom nastąpił w chwili rozpoczęcia psychoterapii. Autorka opowiada o jej skomplikowanych początkach – powolnym przełamywaniu lodów, otwieraniu się na terapeutkę i uczeniu się przyjmowania pomocy. Starając się wiernie oddać swoje emocje i myśli z tamtego okresu, pokazuje, jak wygląda życie z zaburzeniami osobowości rodzaju borderline. Opowiada jednocześnie o tym, jak jej otoczenie reagowało na podejmowane poprzez nią próby przepracowania swych traum. Najczęściej przedstawia niezrozumienie wśród najbliższych, bagatelizowanie jej problemów, brak wsparcia i obwinianie jej o wszelkie niepowodzenia. Ważnym i interesującym aspektem tej książki są zapisy rozmów z terapeutką, które składają się na długi i trudny cykl godzenia się z własną przeszłością i uczenia się akceptacji. Autorka demonstruje, jak wyglądała jej walka o samą siebie i możliwość rozpoczęcia nowego, lepszego pod względem jakości życia. Wiernie oddaje najważniejsze sesje terapeutyczne, w trakcie których poruszała najtrudniejsze tematy i przepracowywała swoje traumy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ja, borderline i terapia, czyli moja droga do wyzdrowienia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.