Celem niniejszej monografii jest opisanie i wyjaśnienie, jak pracownicy służby bhp konstruują swoją rzeczywistość zawodową, ze szczególnym uwzględnieniem definiowania i postrzegania, wartościowania i gospodarczego i społecznego znaczenia pracy.
Zawartość monografii została przedstawiona w pięciu rozdziałach. W pierwszym rozdziale przedstawiono ewolucję poglądów na pracę, od starożytności aż do dyskursu współczesnego. Osobny fragment poświęcony został współczesnym zmianom w warunkach oraz sposobie świadczenia pracy, które przyniosła rewolucja informatyczna i nastanie społeczeństwa informacyjnego.
Uogólniając wnioski z analizy historycznej, poddano analizie rolę pracy w życiu człowieka, w szczególności spełniane przez nią funkcje i zaprezentowane zostały postawy ludzi wobec pracy. Rozdział drugi poświęcony został problematyce wartościowania pracy.
Rozważany w nim jest autoteliczny i instrumentalny rozmiar pracy i omówiono podstawy normatywnych etyk pracy. Wyszczególniono dodatkowo szczególną rolę deontologii zawodowej i kodeksów etycznych wytworzonych, aby osiągać korzystne rezultaty idąc właściwą moralnie drogą.
Rozdział zamknięty został refleksją nad profesjonalizacją pracy w dwóch rozmiarach: technicznym i społecznym i nad kategorią profesjonalizmu w rozumieniu „prawidłowej roboty". W rozdziale trzecim poddano analizie znaczenie pracy z dwóch perspektyw: gospodarczej i społecznej.
Rozważana jest ona jako szczególny zasób, właściwy ludziom i udostępniany pracodawcom. Zaprezentowano także spór ekonomistów, traktujących pracę jako towar, z humanistami, wskazującymi na głęboką dehumanizację takiego ujęcia sprawy.
Dalej rozważana jest szczególna treść pracy rozumianej jako służba i misja społeczna, u podstaw których leżą altruizm i dążenie do urzeczywistnienia poprzez pracę wartości ważnych dla społeczeństwa. Rozdział czwarty ma charakter metodyczny.
Najpierw krótko omówiono w nim charakterystykę obiektu badania – służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Następnie przedstawiono zarysy wykorzystanej metody, którą jest antropologia organizacji, wykonywana w ramach paradygmatu interpretatywno-symbolicznego i metafory kulturowej.
Uzasadniony także został dobór paradygmatu. Opisano również wykorzystane metody, procedurę i obszar badawczy a także przeprowadzono operacjonalizację problemu. Treścią rozdziału piątego jest analiza, interpretacja i wnioskowanie na bazie materiału zebranego podczas realizacji badania empirycznego.
Poddano tu analizie i porównano skatalogowane wyniki, a następnie wyciągnięto wnioski w zakresie konstruowania rzeczywistości zawodowej pracowników służby bhp w zakresie: roli pracy zawodowej w życiu, obserwowanych zmian w sposobie świadczenia i środowisku pracy, satysfakcji z pracy, wartości etycznych, zwłaszcza profesjonalizmu, postrzegania pracy jako towaru i zasobu, a na koniec społecznej służebności i misyjności wykonywanej pracy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Praca w służbie bhp. Praca czy służba?. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.