Anna Poppek podjęła się zadania niezwykłego, no bo jak napisać biografię Himilsbacha, który za każdym razem gdy rozmawiał z dziennikarzami podawał inną wersję swojego życiorysu. I tych meandrujących życiorysów zrobiło się ponad 400. A wszystko niejasne i niepewne.
Ot choćby: Kiedy urodził się Himilsbach? nawet odpowiedź na to najprostsze przecież pytanie obarczona jest wariactwem. No bo Himilsbach urodził się 31 listopada, a przecież jak wiadomo listopad ma tylko 30 dni. A ten 31 jest choćby wpisany na jego świadectwie chrztu. No chyba wszyscy byli pijani, chyba łącznie z księdzem dobrodziejem. Jan Himilsbach – postać kultowa, pisarz, poeta, aktor, a z zawodu kamieniarz. I to kamieniarz, który na pytanie egzaltowanej dziennikarki, który wariant swej twórczości ceni najistotniej – odpowiedział: – Oczywiście, kamieniarską! – A z jakiego powodu – pyta dociekliwa dziennikarka. -Bo moją twórczością kamieniarską nikt sobie przynajmniej dupy nie podetrze – odpowiada Jan. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, w tym tak widoczne role jak ta w „Rejsie" firma Piwowskiego, jak te w filmach „Jak to się robi" czy „Wniebowzięci". Sam pisał scenariusze filmowe i teksty do radiowych słuchowisk. Już za życia był legendą. Legendą pozostał do dziś.
Zagadki biografii tej legendy stara się – ze znakomitym konsekwencją – rozwiązać rewelacyjna dziennikarka Anna Poppek. Książkę uzupełnia niezwykły zbiór – 32 strony – zdjęć Jana Himilsbacha, zarówno z planów filmowych jak i zupełnie prywatnych. A w dodatku jeszcze demonstrujemy także jako appendix kilka opowiadań Jana Himilsbacha.
Książka wydana nakładem Vis-a-Vis/Etiuda, DG Wydawnictwo, Wydawnictwo Hm...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rejs na krzywy ryj. Jan Himilsbach i jego czasy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.