Książka podejmuje ważne zagadnienie budowania poprzez Chiny relacji z państwami Europy Środkowo-Wschodniej na przykładzie Czech. Temat rzadko był podejmowany na polskim gruncie w tak kompleksowy sposób. [...] Praca wpisuje się w szerszą dyskusję dotyczącą budowania międzynarodowej roli Chin i instrumentarium wykorzystywanego w polityce zagranicznej. [...]
Autor nie tylko optymalne kompetencje językowe,w dodatku gruntowną wiedzę na temat Chin. Praca jest oparte na bogatym materiale źródłowym, a wartość dodaną stanowią wywiady z dyplomatami, ekspertami i przedstawicielami środowisk akademickich. Autor nie zawierza jednemu źródłu, zestawia przeróżne fakty i wypracowuje własny oryginalny punkt widzenia. Nie unika polemiki, zachowując przy tym akademicki obiektywizm.
prof. Łukasz Gacek (Uniwersytet Jagielloński)
Ujęcie prowadzone z perspektywy teorii relacyjnej odnosi się do relacji Chin z Europą Środkowo-Wschodnią i Czechami jako studium przypadku. Uwzględnia trzy główne kwestie widoczne dla żywotnych interesów Chin: suwerenność i nierozdzielność terytorialną; stabilność i rozwój gospodarczy i legitymizację i bezpieczeństwo reżimu KPCh. Bez wątpienia jest to publikacja wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym.
prof. Agata Ziętek (Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie)
Rozkwit i załamanie relacji chińsko-czeskich po 2012 r. Przypadły na okres niezwykły: czas gwałtownej gospodarczej ekspansji Chin, budowy poprzez Pekin globalnej sieci partnerstw, odkrywania przez Chińczyków regionów niemal im wcześniej nieznanych - w tym Europy Środkowo-Wschodniej. W swojej książce Bartosz Kowalski kompleksowo dokumentuje i analizuje przypadek zbliżenia Chin i Czech - efektownego w swojej dynamice, napędzanego splotem interesów polityków i pokaźnego biznesu, zakończonego spektakularnym załamaniem kontaktów. Bazując na wyrosłej na chińskim gruncie teorii relacyjności, czerpiącej z pojęcia guanxi, autor przedstawia szerzej chiński sposób myślenia o relacjach międzynarodowych. Opisuje dodatkowo tamtejsze wyobrażenia o naszym regionie - dając ciekawy kontekst do patrzenia na relacje Polski z Chinami.
dr Jakub Jakóbowski (wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Relacyjność w stosunkach Chin z Europą Środkowo-Wschodnią. Przypadek Czech. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.