Książka Patryka Dobrzyckiego wpisuje się w szerzej prowadzoną debatę o roli, funkcjach i perspektywach polskich służb specjalnych. Autor rzetelnie scharakteryzował obecny stan organizacji tych służb oraz doświadczenia wynikające z licznych zabiegów reformatorskich tego sektora bezpieczeństwa, prowadzone w latach ubiegłych.
Na kanwie tych narodowych doświadczeń sformułował koncepcję zmian, co jest niekwestionowanym walorem monografii. Mimo, iż układ organizacyjny służb specjalnych wynika z ich specyfiki użytecznego powiązania z władzą polityczną, to warto w debacie publicznej wskazywać dysfunkcje, których źródłem są normy zawarte w ustawach będących podstawą działalności służb specjalnych i wskazywać realne sposoby doskonalenia prawa.
Autor nie stroni od analizy stanu wywiadu i kontrwywiadu opartej nie tylko o normy prawne, ale też inne źródła powszechnie dostępne. Czyni to jednak rozważnie, unikając formułowania wniosków niemających oparcia w podawanych opinii publicznej faktach.
Jest to wartościowa książka, którą powinni przeczytać wszyscy zainteresowani problematyką polskich służb specjalnych. Z recenzji dr. Hab. Sławomira Zalewskiego, prof. SWPW w Płocku Problematyka służb specjalnych coraz częściej jest przedmiotem badań i opracowań w polskiej literaturze naukowej, co jednoczyć należy z konsekwencjami rozwoju społeczeństwa informacyjnego i dostępu do oraz z atrakcyjnością tematu, co z kolei zespaja się z tajemnicą ochraniającą działalność tego typu służb, wydajnością ich pracy i realnym wkładem w funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa państwa.
Większość prac naukowych w tym zakresie plasuje się w obrębie nauk historycznych, dotycząc historii komunistycznych służb specjalnych, lub nauk prawnych i politycznych dotyczących formalnoprawnych podstaw różnorodnych aspektów funkcjonowania tych struktur w systemie organów i instytucji państwa.
widocznie rzadziej spotkać można prace naukowe mające za przedmiot badań służby specjalne traktowane w kategoriach systemowych i mieszczące się w ramach nauk o bezpieczeństwie. Taką cechę ma niniejsza monografia, stanowiąc konstrukcję logiczną i zamkniętą tematycznie całość.
Jej Autor posługuje się językiem komunikatywnym, niepozostawiającym wątpliwości ani co do poddanych analizie faktów, ani stanowiska w przedmiotowej sprawie. Z recenzji dr. Hab. Tomasza Aleksandrowicza, prof.
WSPol w Szczytnie Patryk Dobrzycki – doktor w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół organizacji i funkcjonowania służb specjalnych w państwach demokratycznych.
Autor artykułów naukowych związanych z powyższą tematyką.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla CYWILNE SŁUŻBY SPECJALNE. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.