Oto spora rewolucja i zwyczajna codzienność! Kalejdoskop ludzkich losów naznaczonych wielką historią. Miłość Elżbiety i Jana dojrzewa powoli, karmiąc się wspólnymi doświadczeniami czasów i miejsc, w których znaleźli się nie tylko za sprawą osobistych wyborów.
W tle opowieści o ich uczuciu rozgrywa się szeroka historia przełomu wieków XIX i XX, naznaczona walką o nowy kształt rzeczywistości, udoskonalony dla tych wszystkich, dla których do tej pory los nie był łaskawy.
W cieniu rewolucji dojrzewa jednak nie tylko miłość. Dojrzewają także bohaterowie, którzy w drodze z warszawskich salonów do dalekiego, egzotycznego i pełnego nieznanych smaków, a także zapachów Astrachania muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak naprawdę są.
Czy starczy im sił, by na wygnaniu ocalić to, co dla nich najcenniejsze? Maja Jaszewska, inspirując się wspomnieniami swoich pradziadków, stworzyła barwną i perfekcyjnie osadzoną w realiach historycznych, geograficznych i kulturowych opowieść o losach rodziny, która uwikłana w historię musiała odnaleźć swoje własne miejsce na ziemi i zawalczyć o szczęście daleko od ojczyzny.
Historia Elżbiety, która wbrew wszystkim zostawiła swe dotychczasowe życie i podążyła za swoim ukochanym w nieznane, to na dodatek przejmująca opowieść o sile żeńskiej determinacji, niezależności i mądrości, a także o odwiecznym konflikcie pokoleń, w którym zawsze wygrywa ten, kto kieruje się nie tylko rozumem, ale i sercem.
Trzonem tej napisanej z iście epickim rozmachem powieści są silne więzi pomiędzy bohaterami. Ich życie jest niczym dzianina smagana pędzącym wiatrem historii. Wzór na tej dzianinie stanowią wyraziste portrety pań, odgrywających rozmaite życiowe role.
Autorka buduje wielokulturowy świat, bliski jej sercu, na dodatek atrakcyjnym językiem literackim, z szacunkiem nie tylko dla nas, odbiorców,głównie dla jej bohaterów. Wciąga, intryguje, porusza, zmusza do refleksji i przejmująco opowiada nam historię, obok której nie sposób przejść obojętnie.
Agnieszka Krizel, MOTYL literacki W tej niezwykłej sadze rodzinnej Maja Jaszewska zabiera nas w podróż daleką i trudną, a jednak fascynującą. Przenosimy się do rodzinnego posiadajątku w Marianówce, do Warszawy przełomu wieków XIX i XX, gdzie obserwujemy świat, który powoli znika, by znaleźć się – wraz z bohaterami – w odległym i egzotycznym Astrachaniu.
Miłość w cieniu rewolucji to historia, która uwydatnia się unikatową trosceą o szczegóły (te opisy miejsc, smaków, zapachów, przedmiotów!), zaskakującymi zwrotami akcji, niezwykłymi portretami bohaterów (nie tylko Bietki i Janka) i czułością, z jaką autorka ich traktuje.
dr Piotr Derlatka, literaturoznawca, teatrolog, pisarz Maja Jaszewska - dziennikarka, pisarka, poetka; autorka wielu artykułów i wywiadów publikowanych w prasie i czasopismach („Tygodnik Powszechny", „W drodze", „Więź", „Zwierciadło", „Sens", „Twój styl", „Elle", „Wysokie Obcasy", „Polityka", „Kraina Bugu"); przeprowadziła rozmowy z wybitnymi postaciami kultury dla portalu styl.pl.
Autorka książek: W co wierzę?, Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z mają Jaszewską, Gwiazdeczka i Słoiczki, a także współautorka publikacji: Psychologia mitów greckich. Prawda symboli i archetypów oraz Archetypy, mity, symbole.
Refleksje jungowskie o psyche. Wydała ponadto trzy tomiki poetyckie: Talitha kum, Bardo, Dziewięć lodowych pierścieni.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Miłość w cieniu rewolucji. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.