Biblia nie jest jedną książką, ale całą biblioteką, która pomimo zasadniczego skupienia się na kwestiach teologicznych prezentuje nam na dodatek realia historyczne, kulturowe, ekonomiczne, społeczne czy przyrodnicze właściwe dla czasu powstania poszczególnych ksiąg.
Na jej kartach natrafiamy także na liczne nazwy miejsc biblijnych. Kryją się pod nimi m.in. Góry i wzgórza, źródła i rzeki, żyzne doliny i niegościnne pustynie, kraje, krainy, a także wpisane w biblijny krajobraz obszerniejsze albo mniejsze ludzkie osady? starożytne metropolie, gwarne miasta, warowne twierdze, wsie i przysiółki.
Większość z nich przywoływana jest w kontekście wydarzeń rozgrywających się na terytorium położonym na przejściu między Afryką i Azją, między wybrzeżem Morza Śródziemnego a pustyniami Półwyspu Arabskiego, które powszechnie przyjęło się nazywać Ziemią Świętą.
Jednak sceną dla biblijnej historii zbawienia obok wspomnianego terenu były także inne krainy i kraje, np. Egipt (por. Rdz 45, 9-10), imperia powstające w dorzeczu Tygrysu i Eufratu (por. Ps 137, 1), a także odległe i tajemniczo dla nas brzmiące nazwy miast i obszarów, z którymi utrzymywano kontakty handlowe tj.
Ofir, Tarszisz lub Kue (por. 1 Krl 10, 11.22.29). Stąd też bierze się biblijna wielość wzmianek o rozmaitych miejscach, a znaczenie ich nazw oraz staranna lokalizacja nie za każdym razem są w pełni realne do określenia i nieraz pozostają w sferze przypuszczeń.
Nierzadko terminy te oznaczają równocześnie miejsce i osobę, jak np. W sytuacji Dan? miasta na północy Izraela (Joz 19, 47; Sdz 20, 1), a także imienia jednego z synów patriarchy Jakuba (Rdz 30, 6; 49, 16-17).
Co więcej, niektóre z tych miejsc miały w poszczególnych okresach historycznych różne nazwy, jak np. Akko, miasto przydzielone pokoleniu Asera (Sdz 1, 31), które w późniejszym czasie nosi nazwę Ptolemaida (por 1 Mch 10, 1; Dz 21, 7), a aktualnie jest to Akka.
W związku z powyższym trafiający do dłoni Czytelnika Leksykon wszystkich miejsc biblijnych autorstwa Piusa Czesława Bosaka to nad wyraz interesująca i szczególnie {pomocn|przydatn)a pozycja o miejscach, z którymi? dzięki Biblii? od ponad dwóch tysięcy lat zapoznają się kolejne już pokolenia.
Uszeregowane w porządku alfabetycznym hasła pozwalają nie tylko zlokalizować, ale także odtworzyć i lepiej zrozumieć wydarzenia opisane w poszczególnych księgach Pisma Świętego. Dr inż. Anna Maria Wajda (biblistka)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Leksykon wszystkich miejsc biblijnych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.