W komentarzu szczegółowo omówiono przepisy regulujące zasady kształtowania polityki przestrzennej poprzez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej. Zaprezentowano także zakres i sposoby innowacyjnania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele oraz ustalania zasad ich zagospodarowania i zabudowy.
Autorzy uwzględnili wszystkie zmiany komentowanej ustawy, w szczególności ustawę zmieniającą z 7 lipca 2023 r., która wprowadziła do systemu planowania przestrzennego w Polsce nowe instytucje prawne, za najważniejsze z nich można uznać: • plan ogólny, czyli nowy akt planowania przestrzennego zastępujący studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, • zintegrowany plan inwestycyjny, • Rejestr Urbanistyczny.
Interpretacje poszczególnych przepisów zostały oparte na orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, wojewódzkich sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego, z powołaniem najmocniejszych poglądów doktryny.
Zwrócono także uwagę na oczekiwania towarzyszące procesom planistycznym z zakresu innych dziedzin prawa. Opracowanie przygotowane przez sędziów sądów administracyjnych, adwokatów, radców prawnych i pracowników naukowych będzie pomocne urbanistom, geodetom, prawnikom praktykom i studentom wydziałów prawa i kierunków technicznych.
Publikacja jest dedykowana także dla pracowników samorządowych na co dzień zajmujących się planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz przedsiębiorców, którzy znajdą w niej cenne wskazówki m.in.
w zakresie skutecznego ubiegania się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeszcze w przypadku ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego czy też możliwości skorzystania z procedury zintegrowanego planu inwestycyjnego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.