Tom zawiera dużo cennych prac, które łączy nie tylko umiejętność wnikliwego obserwowania fenomenu ludowości z różnorodnych punktów widzenia i z różnych perspektyw, lecz także potrzeba opisania przejawów specyficznej obecności dziedzictwa ludowego w języku, kulturze, literaturze, sztuce plastycznej, muzyce.
Ludowość, ciągle będąca źródłem inspiracji o znacznym potencjale, jest dodatkowo z ochotą stosowana jako narzędzie perswazji i manipulacji. Może to prowadzić do jej nadużywania (zwłaszcza propagandowego), dlatego warto zastanowić się nad współczesnym rozumieniem i funkcjonowaniem tego, co z ludowością aktualnie kojarzymy.
Publikacja ma dużą wartość dokumen-tacyjną. Polecam ją czytelnikom zainteresowanym kulturą ludową i jej rolą w kształtowaniu tożsamości narodowej. Dr hab. Marzena Marczewska, prof. UJK Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach dużo z działań posiadających na celu emancypację warstw ludowych skupia się na co najmniej symbolicznym przełamaniu tradycyjnych struktur władzy służących podporządkowaniu określonych grup.
Ludowość ma jednak na dodatek inne aspekty, związane nie tylko z przemocą i dominacją, lecz z całą gamą rutynowych zachowań. Ujawnia się ona w przeróżnego typu tekstach, w tym tekstach kultury, w systemie języka czy danych przyjęzykowych.
Pozwalają one na zrekonstruowanie „obrazu świata" ludu, najróżniejszych punktów widzenia, które przyjmowali i przyjmują członkowie klas ludowych, lecz także tych punktów widzenia, z których lud postrzegali inni.
W niniejszym tomie zgromadziliśmy artykuły, których autorzy podjęli się sprawdzenia, jak ludowość ujawnia się m.in. W języku, kulturze, literaturze, sztuce czy muzyce. Oczywiście, jest to jedynie wycinek z bogactwa możliwości analitycznych, mamy jednak nadzieję, iż zawarte w tej publikacji spostrzeżenia staną się przyczynkiem do dalszej owocnej dyskusji nad tytułową motywem.
Ze Wstępu
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ludowość w literaturze, sztuce i muzyce. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.