Opracowanie jest obszernym komentarzem do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, uwzględniającym wszystkie nowelizacje wprowadzone do tego aktu prawnego w latach 2017–2023, napisanym poprzez ekspertów.
Autorzy szczegółowo omówili organizację, a także zadania KAS oraz wchodzącej w jej skład Służby Celno-Skarbowej oraz dokonali charakterystyki i oceny prawnej form działania stosowanych przez organy KAS w realizacji jej zadań.
W szczególności omówiono poszczególne procedury kontrolne – w tym m.in.: • kontrolę celno-skarbową, • audyt, • czynności audytowe, • urzędowe sprawdzenie, • nabycie sprawdzające, koncentrując się na ich przebiegu, przedstawieniu praw i obowiązków organów kontrolnych, a także podmiotów kontrolowanych oraz formach zakończenia tych kontroli.
Przedstawiono także regulacje obejmujące procedury policyjne i wywiadowcze, pracy, a także służby w KAS i odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy. Autorzy podjęli się interpretacji i oceny zawiłych przepisów ustawy o KAS, identyfikując problemy poręczne oraz wskazując na możliwość ich stosowania w praktyce urzędniczej i sądowej.
W tym zakresie ich poglądy zostały przedstawione na tle niejednokrotnie kontrowersyjnych stanowisk zajmowanych w orzecznictwie sądów administracyjnych, a także Sądu Najwyższego. Te ostatnie dotyczą nie tylko procedur kontrolnych i jurysdykcyjnych, ale także stosunków służbowych, w tym związanych z tzw.
ucywilnieniem i roszczeniami o przywrócenie do służby. Książka pomoże w pracy sędziom, adwokatom, radcom prawnym, prokuratorom i doradcom podatkowym, pracownikom i funkcjonariuszom zatrudnionym (pełniącym służbę) w jednostkach organizacyjnych KAS, a także Ministerstwa Finansów, ekonomistom i księgowym w zakresie obsługi podatników i płatników podatków i menedżerom firm audytorskich, spółek doradztwa podatkowego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Komentarz. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.