Współczesna rzeczywistość międzynarodowa rzadko daje się ująć w statyczne ramy i nieprocesualne definicje. Niemniej życzeniem wielu podmiotów globalnej sceny jest ustabilizowanie (wg własnej wykładni kultury strategicznej i niejednokrotnie preferencji arbitralnych rozwiązań) niepewnego środowiska rywalizacji i współpracy.
Jednym z nich jest Rosja, identyfikująca się odwiecznie hierarchicznie jako mocarstwo, predestynowane do stanowienia jednego fundamentów - także - współczesnej globalnej architektury bezpieczeństwa. Docelowo, jako jednego z kluczowego biegunów nowego rozdania, a przynajmniej - głównego inicjatora zmian, prowadzących do nowego globalnego rozdziału.
Jeśli dotychczasowym punktem odniesienia badania spraw międzynarodowych była właśnie kategoria ładu i porządku międzynarodowego, to dopiero globalna architektura bezpieczeństwa (GAB) jako rdzeń tego ładu i porządku, wypełnia te kategorie realną treścią.
Sferą ambicji i nieprzewidywalności w imię racji stanu, jak i generalnie systemu wartości i filozofii organizacji bezpieczeństwa narodowego/państwa, na tle których działania innych są odbierane jako zagrażające/deprecjonujace.
Czyli finalnie, systemowymi interakcjami o dużym przełożeniu dla globalnego pokoju albo konfrontacji, pomiędzy kluczowymi graczami na arenie międzynarodowej. Literalnie, m.in. Zagadnieniami preferencji co do reguł systemowej układanki i autonomii mocarstwowego carte blanche (pożądaną wizji GAB), jak ponadto recepcją wrażliwości - działań naruszających strefę egzystencjalnych i wizerunkowych interesów (GAB niekorzystną).
Uwarunkowaniem urealnienia i osiągania pożądanych i przezwyciężania niekorzystnych konstruktów globalnej architektury bezpieczeństwa jest wyjściowo, potęga i bilans systemowych sojuszników lub konkurentów/wrogów, który powinien być rozpatrywany w wielu odcieniach.
Wszystkie te zagadnienia zostały zaprezentowane w odniesieniu do obiektywnej rekonkwisty neomocarstwowej Rosji, prowadzonej od kilku dekad na rzecz zmaterializowania jej wizji globalnej architektury bezpieczeństwa.
Niniejsza monografia jest więc próbą zrozumienia istoty rosyjskich roszczeń wobec jej miejsca na świecie i w historii, aspirującą do eksplikacji machiny współczesnych działań globalnych, w tym inwazji na Ukrainie, pod kątem także tego, ile jeszcze jest w stanie zrobić, aby osiągnąć swoje polistrategiczne cele.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rosyjska wizja współczesnej globalnej architektury bezpieczeństwa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.