Współczesna edukacja medyczna skupia się przede wszystkim na nabyciu, a następnie wykorzystywaniu przez uczącego się posiadanej wiedzy teoretycznej w celu opanowania umiejętności poręcznych, a zarazem tych wymagających krytycznego i kreatywnego myślenia, na co pozwala m.in.
symulacja medyczna. Symulacja medyczna jest intensywnie rozwijającą się dziedziną edukacji kierunkowej w zawodach medycznych. Do nauki procedur medycznych i interwencji wykorzystuje się zasoby w postaci symulowanych pacjentów (aktorów) i prostych albo technicznie skomplikowanych manekinów (trenażerów, symulatorów).
umożliwia to szkolenie jednocześnie jednostek, jak i całych zespołów terapeutycznych poprzez odtwarzanie warunków rzeczywistej sytuacji klinicznej. Wymierne korzyści przynosi także bieżące analizowanie widocznych kwestii komunikacji interpersonalnej w trakcie doświadczania sytuacji kryzysowych.
Symulacja medyczna składa się zawsze z następujących etapów: ocena, weryfikacja oraz omówienie przebiegu solidnego przypadku klinicznego. W zależności od tego, jakie kryteria zostają ustalone, pozwala to na ocenę umiejętności technologicznych i nietechnicznych szkolonego personelu terapeutycznego.
W zespołach medycznych pracujących z pacjentem obydwa typy umiejętności są wyjątkowo ważne i pożądane. Z założenia symulacja medyczna powinna być także pomostem sprawnie łączącym zajęcia teoretyczne z zajęciami klinicznymi, przygotowującym studentów do pracy w warunkach rzeczywistych poprzez trening w środowisku symulowanym.
W ostatnich dwóch dekadach Polska stała się unikatowym na skalę światową regionem, prężenie rozwijającym infrastrukturę centrów symulacji dla kierunków medycznych. Symulacja medyczna jest także stosowana w procesie kształcenia przyszłych fizjoterapeutów – stąd wynika konieczność trafnego przygotowania nauczycieli akademickich produktywnego wdrożenia znacznych zmian w samych warunkach prowadzenia zajęć w centrach symulacji.
Z wielką satysfakcją oddajemy do rąk Czytelników książkę, która mieści niezwykle dużo poręcznej i ergonomicznej wiedzy o prekursorskich metodach nauczania – nie tylko fizjoterapii – w centrach symulacji medycznej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Fizjoterapia w centrum symulacji medycznej. badania naukowe i praktyka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.