Praca składa się ze wstępu, pięciu rozdziałów i zakończenia. Rozdział pierwszy jest merytorycznym i metodycznym wprowadzeniem do problematyki związanej z agroturystyką. Określono tu miejsce i rolę agroturystyki w gospodarce narodowej.
Zdefiniowano m.in. Samo pojęcie agroturystyki, a także scharakteryzowano genezę i rozwój tej formy turystyki w Polsce. Na dodatek wyszczególniono na jej społeczno-ekonomiczne znaczenie dla terenów wiejskich. W rozdziale tym ukazano na dodatek uwarunkowania rozwoju tej formy turystyki z uwzględnieniem najróżniejszych determinant społeczno-ekonomicznych, instytucjonalnych oraz przyrodniczo-kulturowych.
Przedmiotem drugiego rozdziału jest z kolei rozwój agroturystyki w województwie pomorskim. Szczególną uwagę zwrócono tu na uwarunkowania rozwoju tej formy turystyki w poszczególnych rejonach badawczych.
Bliższej ocenie poddano działania samorządów, a także organizacji regionalnych i lokalnych działających na rzecz rozwijania funkcji agroturystycznej w regionie. W kolejnych rozdziałach przedstawiono i omówiono wyniki badań terenowych.
W rozdziale trzecim scharakteryzowano świadczeniodawców usług agroturystycznych. Przybliżono tu też strukturę badanych gospodarstw. Rozdział czwarty poświęcony został problemowi pracy w gospodarstwie agroturystycznym.
Przedstawiono w nim problemy pomorskiego rynku pracy na wsi, a także specyfikę pracy w gospodarstwie agroturystycznym. W dodatku szerzej przeanalizowano poziom i strukturę pracujących w pomorskich gospodarstwach agroturystycznych w sezonie i poza nim.
W rozdziale piątym analizie i ocenie poddane zostały dochody badanych gospodarstw agroturystycznych. Przedstawione zostały tu zarówno czynniki podażowe, jak i popytowe mogące oddziaływać na dochody takich gospodarstw.
wyrózniono w nim ponadto na koszty świadczenia usług agroturystycznych w podziale na obciążenia podatkowe i nakłady własne świadczeniodawców. Widoczną częścią treści tego rozdziału było określenie poziomu dochodów z agroturystyki.
Uwzględniając niechęć ankietowanych do ujawniania dochodów, skonfrontowano wielkość dochodów z agroturystyki deklarowaną poprzez respondentów z ustaleniami własnymi opartymi na wynikach prowadzonych badań terenowych.
W rozdziale tym akcent położono również na określenie miejsca dochodów z agroturystyki w budżecie badanych gospodarstw i na strukturę tych dochodów. W zakończeniu pracy dokonano plastikowego podsumowania wyników badań.
Przedstawiono też zalecenia mogące przyczynić się dalszego rozwoju agroturystyki w województwie pomorskim (Ze Wstępu).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Praca i dochody w pomorskich gospodarstwach agroturystycznych w latach 1999-2010. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.