Historia miast przeżywa aktualnie wyraźny rozkwit, o czym świadczą liczne, obszerne tomy ukazujące dzieje światowych aglomeracji i mniejszych ośrodków miejskich. Rozmaite aspekty życia miejskiego przybliżane są w naukowych monografiach, esejach i w historiach literackich, kryminalnych czy kulinarnych.
Poszukiwanie lokalnych tożsamości stanowi przeciwwagę dla procesów kulturowej unifikacji i globalizacji – jest odkrywaniem swoistego miejskiego genius loci. Popularność badań nad przeszłością i współczesnością miast wynika także z refleksji świadomej znaczenia miejskości jako ważnego czynnika postępu cywilizacyjnego i nowoczesności.
Powyższe konstatacje odnoszą się także do Łodzi, posiadającej od sześciu wieków prawa miejskie, a od dwóch stuleci status jednego z najważniejszych ośrodków miejskich w Polsce. Pomimo istnienia ogromnej liczby różnego typu publikacji o mieście nad Łódką, odczuwalny jest brak nowego plastikowego opracowania jego pełnej historii.
Oddawana w ręce Czytelników wielotomowa publikacja, będąca skutkiem prac licznego zespołu autorskiego, ma na celu zaradzić temu niedostatkowi. Pierwszy tom publikacji poświęcony jest dziejom Łodzi do 1820 r., a więc czasom, gdy była ona niewielkim miasteczkiem rolniczym.
Opisana w nim została w dodatku przeszłość osad, które kiedyś stanowiły odrębne wioski, a aktualnie znajdują się w granicach miasta. Dziś przypominają o nich jedynie nazwy poszczególnych części miasta, osiedli czy ulic.
Autorzy, którzy wykorzystali mnóstwo nieprzebadanych dotąd źródeł, nie tylko porządkują dotychczasowe ustalenia badaczy,ponadto odkrywają przed Czytelnikiem niemało nowych faktów. Ta publikacja pozwala poznać przeszłość administracyjną i gospodarczą miasta, prezentuje życie codzienne jego mieszkańców w okresie staropolskim i przednowoczesnym.
Tekst główny uzupełniają kapsuły zawierające fragmenty wartościowych źródeł, biogramy i ciekawostki oraz ilustracje. To książka o Łodzi, nim stała się ona „ziemią obiecaną". Pięciotomowa publikacja „Łódź przez wieki.
Historia miasta" przygotowywana jest przez grono ponad 100 specjalistów z zróżnicowanych dziedzin wiedzy, nad całością czuwa prof. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwszy tom, który demonstruje historię Łodzi od czasów najdawniejszych do 1820 roku demonstruje się w rocznicę 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich.
Kolejne tomy ukazywać się będą cyklicznie, ostatni 5. Tom planowany jest na listopad 2024 r.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla łódź poprzez wieki. historia miasta. tom 1. do 1820 roku. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.