Warszawa – wrzesień 1942 roku. Dobiega właśnie końca obfita akcja likwidacyjna warszawskiego getta, podczas której Niemcy wywożą do obozów zagłady około dwustu pięćdziesięciu tysięcy mieszkających tam Żydów.
Przy życiu pozostają jedynie zatrudnieni w niemieckich warsztatach, a także ci, którzy zdołali ujść egzekucjom, łapankom i transportom, a dzisiaj ukrywają się po piwnicach, strychach i opuszczonych domach. Jednocześnie jedni, jak i drudzy popadają w coraz większą apatię, starając się przetrwać kolejny, wyrwany Zagładzie dzień.
Prawie nikt nie wierzy już w ocalenie. W tym momencie zjawia się w getcie Mordechaj Anielewicz. Nawiązuje kontakt ze swymi nielicznymi przyjaciółmi z Żydowskiej Organizacji Bojowej i przekonuje ich do podjęcia walki.
Ale w jego wizji ma to być walka inna niż wszystkie, ponieważ jej celem nie będzie ani ratunek, ani zwycięstwo, ale złożenie ofiary z własnego życia w imię zachowania godności w obliczu ideologii zbrodni.
A także dla pamięci przyszłych pokoleń. Obydwie strony przygotowują się do ostatecznej rozprawy. Zbrodnicze i wspaniale uzbrojone formacje przeciw charyzmatycznemu przywódcy i garstce młodych ludzi, którzy dopiero uczą się walczyć.
Trwa wyścig z czasem. Nadchodzi 19 kwietnia 1943 roku, przeddzień żydowskiego święta Pesach. Do getta wkraczają oddziały niemieckie – ponad tysiąc esesmanów, policjantów i żołnierzy, dysponujących karabinami maszynowymi i miotaczami płomieni, wspierani poprzez czołg, samolot i wozy pancerne.
Naprzeciw nich staje kilkuset młodych Żydów – uzbrojonych w pistolety, kilka karabinów, w butelki z benzyną oraz własnej produkcji granaty. W ten sposób inicjuje się powstanie, które przejdzie do historii jako najbardziej zadziwiający i jeden z najmocniej heroicznych zrywów drugiej wojny światowej.
Wartka akcja, potoczysta narracja i nieszablonowe postaci – równocześnie autentyczne, jak i fikcyjne, obfita dawka historii, sugestywne opisy życia codziennego getta, a także liczne i ekspresyjnie oddane sceny batalistyczne – składają się na tę stanowczo barwną i tragiczną opowieść o nieprzeciętnym męstwie, poświęceniu i ofierze.
Tytuł Ogień i pył. Ostatnia wiosna Mordechaja Anielewicza Autor Robert Żółtek Wydawnictwo MG EAN 9788377797020 Kategoria Literatura\ładna ilość stron 450 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ogień i pył. ostatnia wiosna mordechaja anielewicza. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.