Monografia podejmuje problem znaczenia i roli refleksyjności w obszarze nauk prawnych na poziomie jednocześnie dogmatyk prawniczych, jak i krytycznej refleksji nad prawem, prowadzonej tak z wewnętrznej (teoria i filozofia prawa), jak i z zewnętrznej perspektywy przy pomocy instrumentów wypracowanych na gruncie filozofii i nauk społecznych (socjologii, antropologii czy pedagogiki).
"Przygotowany tom stanowi oryginalny i cenny wkład do polskiej teorii i filozofii prawa. Struktura korpusu monografii została uporządkowana w czterech tematycznych częściach, biorąc pod uwagę najpierw różnorodne perspektywy teoretyczne: filozofia, nauki społeczne, nauki prawne, zaś część czwarta ma charakter funkcjonalny - tworzenie i użytkowanie prawa.
Należy podkreślić, że monografię otwiera znaczne wprowadzenie K. J. Kalety i P. Skuczyńskiego - "progresywność jako refleksyjność", w którym Redaktorzy wskazują na aktualność badań nad refleksyjnością w szerszym kontekście nauk społecznych i filozoficznych.
A zatem, nie jest to tylko chwilowy, interesujący pomysł prawników, lecz problematyka osadzona we współczesnych badaniach naukowych." Z recenzji dr. Hab. Tomasza Barankiewicza Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Refleksyjność w prawie. konteksty i zastosowania. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.