"Opowieść podręcznej" to wstrząsająca historia, prezentująca losy kobiet w antyutopijnym świecie, przepełnionym reżimem i wyjątkowo twardym prawem wobec płci pięknej. Margaret Atwood postanowiła zaprosić swych Czytelników do świata, w którym nastąpił powrót niesamowicie ortodoksyjnych zasad.
Jeśli zastanawiasz się, jak niezwykle może zmienić się współczesna rzeczywistość w obliczu reżimu i ostrego prawa, autorka wykorzystuje nieprzeciętny obraz na ukazanie tego zjawiska. Zagadnienia feministyczne czy walka o prawa kobiet wciąż są aktualne i podejmowane w dzisiejszej polityce, lecz “Opowieść podręcznej” bezspornie wykracza poza charakterystyczne rozumienie problemu.
To powieść science fiction, która ewidentnie jest czymś więcej niż fikcją.Bohaterką powieści jest Freda, która pełni funkcję Podręcznej w Republice Gilead. Nie może czytać książek, a dom swojego Komendanta opuszcza raz dziennie i tylko po to, żeby pójść na targ po zakupy.
Lista zakazów i nakazów, które ją obowiązują jest niesamowicie długa i wymagająca. Freda nie ma praktycznie żadnych praw, które czyniłyby ją pełnoprawnym człowiekiem. Raz w miesiącu kobieta musi oddać się swemu zarządcy, trzymając głowę na łonie jego żony, aby ten ją zapłodnił.Ciężarne podręczne są jedynymi cennymi kobietami dla społeczeństwa.
W świecie przedstawionym przez autorkę, bezpłodność stała się wyjątkowo powszechnym zjawiskiem. Większość pań zostaje zdegradowana do roli domowych kur, a nieliczne płodne jednostki zostają podręcznymi, które noszą dzieci małżeństw borykających się z niniejszym problemem.
Przyrost naturalny w świecie stał się nieduży, dlatego takie kobiety jak Freda zyskują na wartości. Niestety wartość ta określana jest jedynie w momencie, kiedy jest się zdolnym zajść w ciążę, najczęściej przez gwałt.
Ta ponura wizja świata jest pretekstem do zasygnalizowania współczesnych, realnych problemów.Bohaterka nie może uciec z miejsca, w którym się znalazła i znaleźć nowego domu. Komendant przejął nad nią władzę i sprawił, że jedyne, na co Freda może sobie pozwolić to wspominanie rodziny, męża i swego dziecka, których musiała zostawić.
Kiedyś miała pracę, pieniądze i wolność. Mogła cieszyć się swym życiem. Jako podręczna nie posiadała jednak choćby swojego imienia, ponieważ “Freda” wyraża przynależność do jej pana.Margaret Atwood kreuje świat pełen przerażających składników.
Radykałowie religijni przejęli władzę w kraju i wdrożyli własne rządy, gdzie religia stanowi najważniejszą wartość. Freda i inne ciężarne podręczne stanowią margines społeczny, pozbawione praw i wolności są mniej istotne choćby od zwierząt.
“The Handmaid’s” stała się bestsellerem, który daje do myślenia każdemu Czytelnikowi i sprawia powstanie tysiąca pytań bez odpowiedzi. O fenomenie książki z pewnością świadczy jeszcze fakt, iż na jej podstawie w 2017 roku ukazał się serial pod tym samym tytułem.
Elisabeth Moss odegrała rolę Fredy, natomias
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Opowieść podręcznej wyd. 2 - margaret atwood. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.