Tytul przewrotny, bo autor, wybitny brytyjski krytyk dizajnu, nie tylko o Bauhausie pisze: A jak autentyk, B jak Bauhaus, C jak cztery kolka - i tak az do konca alfabetu. To subiektywny, wycinkowy, lecz jednoczesnie fascynujacy portret przedmiotow z ktorych powstal (i nadal powstaje!) postępowy swiat.
Deyan Sudjic, dyrektor Design Museum w Londynie, w kilkudziesieciu niedlugich rozdzialach z rowna swada pisze o architekturze, jak i o grach komputerowych na przykladzie serii Grand Theft Auto; zajmuje sie tematami niezwykle rozleglymi (film, moda, funkcjonalizm), lecz skupia sie rowniez na drobiazgach, ktore wszyscy dobrze znamy z codziennego zycia.
Nie przestaje zadawac pytan i dociekac natury otaczajacych nas wytworow wspolczesnosci: czym jest autentycznosc, a czym podrobka? Dlaczego niedoskonaly przedmiot moze byc bardziej wartosciowy niz jego idealnie dopracowany odpowiednik? Czemu ornament jest sprawa smiertelnie powazna? Dociekliwosc, iscie angielskie poczucie humoru i autoironia to właściwości typowe tworczosci Sudjica, B jak Bauhaus zas to ksiazka, ktorej nie sposob odlozyc na polke.Deyan Sudjic jest dyrektorem Design Museum w Londynie.
Opublikowal dużo ksiazek na temat architektury i dizajnu, m.in. The Edifice Complex: How the Rich and Powerful Shape the World, 100 Mile City i Norman Foster: A Life in Architecture. Wspoltworzyl miesiecznik poswiecony architekturze "Blueprint", jako krytyk wspolpracowal takze z "The Observer".
W 2002 roku byl dyrektorem Biennale Architektury w Wenecji. W 2013 roku nakladem wydawnictwa Karakter ukazal sie jego Jezyk rzeczy, wspaniale przyjete poprzez czytelnikow wprowadzenie do swiata wspolczesnego dizajnu.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla B jak bauhaus. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.