Dzięki tej książce nauczysz się, jak:
zyskać zaufanie konia od pierwszego kontaktu;
zniechęcić go do niepożądanych zachowań bez uciekania się do kar;
złapać konia, który unika kontaktu z człowiekiem, i równocześnie pokazać mu, iż przy tobie będzie bezpieczny;
interpretować niepożądane zachowania, a także zidentyfikować ich przyczyny;
zachęcić konia, aby w razie zdenerwowania został z tobą i szukał u ciebie rad i wskazówek;
zmienić presję w jasny środek komunikacji zamiast źródło stresu;
stosować nagrody, by wspomóc cykl uczenia się i poprawić stosunki z koniem;
ponownie rozbudzić u konia ciekawość i zdolność do uczenia się w nowych i stresujących sytuacjach;
wzmacniać pewność siebie konia i sprawić, by był godnym zaufania partnerem;
wzmocnić więź łączącą cię z koniem, pozwalając mu dokonywać stosownych wyborów i dając
mu swobodę.
Prawdziwe koniarstwo to najpierw wiedza, a później umiejętności! Same umiejętności nie poparte wiedzą prowadzą niejednokrotnie w ślepy zaułek. Dzięki tej książce dowiesz się, co naprawdę powoduje, że koń czuje się uwielbiany i ma poczucie, że jest partnerem w relacji z człowiekiem. Lynn Acton obala mit o dominacji jako potrzebnym narzędziu w szkoleniu i budowaniu relacji z koniem. Wręcz przeciwnie – konie potrzebują przywódcy, któremu będą mogły zaufać. Kiedy zapewnimy im poczucie bezpieczeństwa, one zaakceptują nasze zasady. Autorka nazywa taką relację „przywództwem obrońcy" i wyjaśnia, iż przywództwo obrońcy to nie system szkoleniowy. To związek. Każda twoja interakcja z koniem mówi mu, jakim jesteś przywódcą, a tobie — czy on chce ci ufać i za tobą podążać.
Wojciech Mickunas
Według Lynn Acton konie pragną bezpieczeństwa i więzi stadnych. Chcą posiadać godnych zaufania przywódców, którzy ich obronią nie tylko przed niebezpieczeństwem, lecz też przed stresem. Efektem takiego podejścia jest mniej lęku i problemów behawioralnych u koni, ulepszone stosunki z ludźmi, efektywniejsza nauka i większe zaufanie jeźdźców do koni.
Autorka nazywa takie właśnie stosunki między człowiekiem i koniem „przywództwem obrońcy", gdyż ich podstawą jest bronienie zwierzęcia. Demonstruje, dlaczego przywództwo obrońcy działa i jak je wykorzystać dla naszych celów. Łączy poszczególne elementy i ilustruje ich zależności za pomocą przykładów z życia koni. Jeźdźcy reprezentujący wszystkie dyscypliny i miłośnicy koni na każdym poziomie innowacyjnia znajdą tu pouczające i nieraz odkrywcze dane.
Część pierwsza wyjaśnia, dlaczego konie szukają przywódcy, któremu mogą powierzyć swoje bezpieczeństwo, i jak możesz zacząć zdobywać ich zaufanie.
Część druga ukazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo i więzi stadne oraz jakie problemy mogą się pojawić w związku z charakterystycznymi warunkami, w jakich trzymane są konie.
Część trzecia to przewodnik po tych zachowaniach koni, które często są rozumiane opacznie.
Część czwarta opisuje komunikację opartą na presji i wyjaśnia, jakie może ona wywoływać problemy i jak używać jej w konstruktywny sposób, a z czasem zupełnie z niej zrezygnować.
Część piąta ukazuje wrodzoną ciekawość konia i mówi o tym, jak możesz ją zastosować, aby pomóc mu błyskawicznie pokonać strach i niepokój.
Część szósta pokazuje, jak zbudować pewność siebie konia, jak pozwolić mu wyrażać jego osobowość i uczucia w bezpieczny sposób i wreszcie jak pracować z nim na wolności.
Część siódma skupia się na sposobach redukowania stresu w życiu twojego konia, dzięki temu poprawi się jego dobrostan, zachowanie i osiągnięcia sportowe.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Czego naprawdę chcą konie. odkrywamy tajemnice zaufania, współpracy i niezawodności. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.