Herbarz polski Marcina z Urzędowa Reprint księgi z 1595 roku. To duże dzieło składa się z dwóch ksiąg i obejmuje prawie 500 stron. Najobszerniejsza jest księga pierwsza: O Przyrodzeniu Zioł najróżniejszych Księgi Pierwsze, Doktora Marcina Urzędowa.
Księga druga nosi długi tytuł: O Własnościach Przyrodzonych Drzew, Y Niektorych Zioł Zamorskich. Przytym o Kliiach z Drzew rozmaitych wychodzących: tak że o Krusczach, y inszych rzeczach, ku Lekarstwam należącym, Księgi Wtore, Doktora Marcina Urzędowa.
Na stronie 395 znajduje się początek drugiej części księgi drugiej pod tytułem: Wtora Część Ksiąg Wtórych: O krusczach. W obydwu rozdziałach autor omówił rośliny lecznicze zielne i drzewiaste, ułożone w porządku alfabetycznym.
Podał niedługi opis rośliny, na ogół w oparciu o wegetatywne parametry morfologiczne, nad wyraz często także okres jej kwitnienia, miejsce występowania i działanie lecznicze. Towarzyszyła temu nierzadko rycina.
Bogato ilustrowana, całkiem korzystnymi rycinami, z zasady oddającymi naturalny wygląd roślin, jest istotnie księga pierwsza. Na koniec autor zamieścił erratę, alfabetyczny spis łacińskich nazw roślin, a także Reiestr Polski Zioł wszystkich w tym Herbarzu opisanych.
Dzieło kończy się wykazem chorób i leków roślinnych przeciw nim używanych łatwe znalezienie lekarstw, na choroby zróżnicowane, w tym Herbarzu opisanych. Marcin z Urzędowa pragnął poprzez publikację swojego dzieła przyczynić się do poprawienia poziomu wiedzy przyrodniczej w Polsce, a zwłaszcza sprostować błędy, jakich dużo znaleźć można było w księgach jego poprzedników.
Chciał także spopularyzować krajowe rośliny lecznicze. Działanie lecznicze ziół i sposoby przyrządzania leków roślinnych Marcin opisuje nie tylko na podstawie danych zaczerpniętych od innych, zwłaszcza starożytnych autorów, ale także w oparciu o spostrzeżenia własne.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Herbarz polski marcina z urzędowa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.