Zaburzenia psychiczne i rozwojowe u dzieci i młodzieży to próba odpowiedzi na zapotrzebowanie pracowników oświaty dotyczące danych na temat głównie spotykanych zaburzeń, deficytów, trudności rozwojowych pojawiających się u dzieci i młodzieży.
Może stanowić źródło inspiracji do podejmowania określonych oddziaływań w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej na terenie placówek oświatowych. Jej powstanie jest rezultatem wieloletniej pracy specjalistów, zajmujących się na co dzień wspieraniem jednocześnie dzieci i młodzieży, jak i ich rodziców oraz nauczycieli.
Żaden nauczyciel, psycholog czy pedagog szkolny nie musi być terapeutą czy specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego. Dobrze jednak, żeby pracownicy szkoły potrafili rozpoznać podstawowe zaburzenia psychiczne, a także uwzględnić je w swym nowoczesnaniu.
Znajomość objawów, a także obrazu klinicznego z reguły występujących zaburzeń, a także umiejętność ich różnicowania upraszcza pracę z danym uczniem. W części I publikacji Czytelnik będzie miał okazję zapoznać się bliżej z wybranymi zaburzeniami psychicznymi, a także rozwojowymi dzieci i młodzieży: ADHD, zaburzenia zachowania, lękowe, nastroju, obsesyjno-kompulsyjne, odżywiania, więzi, PTSD, użycie seksualne, myśli i tendencje samobójcze, mutyzm, choroba tikowa, FAS, zaburzenia rozwoju językowego, zaburzenia sensoryczne.
Autorzy poszczególnych rozdziałów przedstawili charakterystykę określonych typów zaburzeń, ich najczęstsze objawy, sposoby funkcjonowania ucznia oraz zachowania mogące świadczyć o możliwości wystąpienia określonego problemu.
W części II książki Czytelnik zapozna się ze szkolnymi i pozaszkolnymi działaniami wspierającymi rozwój dziecka, jak dodatkowo leczącymi zaburzenia. Mnóstwo problemów i trudności wychowawczych przejawianych na terenie szkoły może nasilać się lub zanikać w zależności od przyjętego modelu pracy.
na dodatek zwrócono uwagę na budowanie uporządkowanego i przychylnego środowiska w klasie, którego celem jest niedopuszczenie do powstawania zachowań problemowych. Przybliżono techniki uczenia się, które sprzyjają poprawie koncentracji uwagi i mogą być z powodzeniem wykorzystywane w trakcie lekcji.
Zaprezentowano także nieraz występujące zjawisko, jakim jest odmowa chodzenia do szkoły. Omówiono sposoby leczenia i terapii, współpracę pracowników szkoły z terapeutami, a także wyodrębnionia do nauczania specjalnego, także jednostkowego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Zaburzenia psychiczne i rozwojowe dzieci a szkolna rzeczywistość. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.