Prezentowana książka to niedługie wprowadzenie do historii starożytnego, przedhellenistycznego Bliskiego Wschodu, czyli cywilizacji, które przeprowadziły ludzkość z prehistorii do historii. Pomyślana jako podstawowa lektura przybliżająca wiedzę o starożytnym okresie historii ludzkości i o tych cywilizacjach, które były świadkami, jak człowiek stworzył pismo.
Autorka przywołuje główne i konstytutywne wyróżniki tych cywilizacji, które dominowały podczas trzech tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa. Wydarzenia polityczne i militarne opisane są w kontekście przemian społeczno-ekonomicznych i ideologicznych.
Na przestrzeni trzech tysiącleci cywilizacje te były protagonistami w procesie tak ważnego rozwoju kulturowego, iż usprawiedliwia on hasło ex Oriente lux. Na obszarze geograficznym zwanym Żyznym Półksiężycem narodziły się i rozwinęły m.in. Takie kultury, jak: asyryjska, hetycka, sumeryjska, babilońska, fenicka, palestyńska i aramejska. Właśnie w ich obrębie miały początek niektóre z najważniejszych intelektualnych osiągnięć ludzkości, typowo pismo. Jest to krótka, ale wyczerpująca panorama historyczna przedhellenistycznego, starożytnego Bliskiego Wschodu, w której zostały poddane analizie, równocześnie aspekty historyczno-polityczne, jak i społeczno-kulturowe.
Tytuł Wprowadzenie do historii starożytnego Bliskiego W. Autor Maria Luisa Uberti Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego EAN 9788323506805 ISBN 9788323506805 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 254 Format 195x120x13 mm Rok wydania 2010 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wprowadzenie do historii starożytnego bliskiego w. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.