Triumf ruchu konserwatywnego w przekształcaniu polityki amerykańskiej to jedna z największych nieopowiedzianych historii ostatniego wieku. Pod koniec II wojny światowej mało kto w życiu publicznym przyznawał się do bycia konserwatystą.
Jednak, jak w niniejszej rozprawie demonstruje Lee Edwards, w latach 50., 60. I 70. Niewielka grupa głęboko zaangażowanych panów i kobiet zaczęła z wolna podkopywać liberalnego kolosa, by w dwóch ostatnich dekadach XX wieku ich następcy mogli wspinać się po szczeblach władzy.
nawet upadek Newta Gingricha nie wpłynął na niepodważalny fakt, iż ruch ten w rzeczy samej na nowo ułożył reguły amerykańskiego życia politycznego, a republika już nigdy nie miała być taka sama. Edwards opowiada historię o tym, jak konserwatyści zbudowali ów ruch od podstaw.
Zaczęli od gazet i magazynów, potem formujeli oddolne organizacje obywatelskie, żeby w końcu przejąć kontrolę nad Partią Republikańską od tych, którzy, jak się okazało, wyżej cenią mariaż z liberałami, obiecując jedynie produktywniejsze zarządzanie państwem opiekuńczym, a nie położenie mu kresu.
Jednak nade wszystko pisze on o obfitej czwórce liderów, którzy na ruchu tym odcisnęli swe własne, osobiste piętno i przekształcili go w najważniejszą dziś siłę polityczną w Stanach Zjednoczonych. * Robert Taft, „Mr.
Republican" – ikona wartości konserwatywnych w czasie chudych lat rządów Roosevelta i Trumana * Barry Goldwater, „Mr. Conservative" – nieugięty człowiek Zachodu, który okazał się inspiracją dla nowego pokolenia * Ronald Reagan, „Mr.
President" – optymista, którego zasady były wystarczająco silne, aby pokonać imperium zła * Newt Gingrich, „Mr. Speaker" – pełen pasji wizjoner, który zdobył Kongres, ale utracił nad nim kontrolę Wszyscy czterej swym przykładem i wizją zaprowadzili pewną intelektualną i ideową stabilizację w poranionym wewnętrznymi frakcjami ruchu konserwatywnym, opierając się pragmatykom, którzy wartości republikańskie przehandlowaliby na rzecz chwilowej przewagi politycznej.
Patronat medialny: TVP Historia, TV Republika, Do Rzeczy, Gazeta Polska, Radio Wnet, Historia.org.pl. Patronat honorowy: Instytut Pamięci Narodowej Lee Edwards (urodzony w 1932 roku) jest amerykańskim wykładowcą konserwatywnej myśli politycznej w Centrum Studiów Amerykanistycznych im.
B. Kennetha Simona w Heritage Foundation. Ten zasłużony historyk ruchu konserwatywnego w USA napisał i zredagował 25 książek – wśród nich biografie prezydenta Ronalda Reagana, senatora Barry’ego Goldwatera, prokuratora generalnego Edwina Meese’a III i Williama F.
Buckley’a Jr. Aktualnie Edwards piastuje również funkcję przewodniczącego Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu. Na rzecz ruchu konserwatywnego Edwards zaczął działać w 1960 roku. Został wtedy jednym z założycieli organizacji Młodzi Amerykanie Dla Wolności.
W czasie kampanii prezydenckiej w 1964 roku był dyrektorem ds. Informacji, pracując na rzecz Barry’ego Goldwatera. Pięć lat później New York Times okrzyknął Edwardsa „głosem milczącej większości". Był doradcą w administracji Richarda Nixona, doradzał też senatorom Stromowi Thurmondowi i Bobowi Dolowi, Narodowemu Komitetowi Republikanów, YAF, Amerykańskiej Unii Konserwatywnej, Komitetowi dla Wolnych Chin.
Na przestrzeni lat pisywał w dodatku dla wielu najważniejszych amerykańskich gazet, m.in. The Boston Globe, Detroit News, Los Angeles Times, The Wall Street Journal i The Washington Times, a także dla magazynów Crisis, National Review, Policy Review i Reader’s Digest.
niejednokrotnie pojawia się jako komentator w programach radiowych i telewizyjnych; ma na koncie wystąpienia w The O’Reilly Factor i Fox and Friends na kanale Fox News Channel, The NewsHour with Jim Lehrer w PBS, Booknotes i Washington Journal w C-SPAN, a także The Diane Rehm Show na kanale NPR.
najróżniejsze aspekty polityki amerykańskiej i światowej omawiał na wykładach prezentowanych w blisko 20 państwach. Więcej informacji na stronie www książki: https://usa.osrodekanaliz.pl/
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rewolucja konserwatywna. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.