Zbiór „Prawdziwa dwunastka" to premierowe wydanie opowiadań Bogdana Widery wybitnego dziennikarza i radiowca, który przeszedł do historii jako legendarny, lubiany poprzez czytelników „Starzyk" z ostatniej, felietonowej strony tygodnika „Gość Niedzielny".
Nie wszystkie ujrzały światło dzienne za życia twórcy, część udało się odzyskać z jego dwóch starych komputerów i starych maszynopisów więc ich lektura jest tym bardziej pasjonująca. Opowiadania Widery posiadają coś z klimatu prozy Bohumila Hrabala ale też Heimito von Doderera, których cenił i czytał.
Jak Hrabal ze szczegółów zwyczajnego życia, na które nikt inny nie zwróciłby uwagi, wytwarza zapadające w pamięć historie. Od jednego kufla piwa w tytułowej „Prawdziwej dwunastce" zaczyna się pasjonująca opowieść o życiu bohaterów za czasów komunistycznej Czechosłowacji.
Po mistrzowsku jak von Doderer, który poprzez pryzmat ludzkich losów demonstruje schyłek cesarstwa w Austrii, Widera przedstawia chylącą się ku upadkowi epokę PRL-u. To proza mięsista, pełna humoru, czasem dosadnego języka, ale kiedy trzeba subtelna i pełna poezji.
Bo Widera jak rzadko kto potrafi się przyznać do wiary w romantyczną miłość, która choćby jeśli się nie spełnia, przez samo pragnienie jest stale obecna w przemijającym świecie. Autor korzystnie zna życie, a więc nie może w niej braknąć złotych myśli na marginesie opisu nieraz gorzkiej rzeczywistości bo, jak mawiał: „gdzie jest spora mądrość tam jest znaczny smutek".
Dodatkowymi atutami tych tekstów jest wspaniała polszczyzna, fachowe budowanie nastroju, nienachalne przekazywane przesłanie. Psychologiczna wiedza, głęboka intuicja, zmysł obserwacji i literacki talent Widery są gwarancją, iż czytanie tych opowiadań jest nie tylko przyjemne, ale zbliża do tajemnicy życia.
Dlatego, że autor nie ulega jakimkolwiek ideologicznym złudzeniom, ale trzyma się ziemi: faktów, ludzi, słów i uczuć. Może dlatego ta lektura tak chwilami boli. Lecz jest to ból bezsprzecznie wart przeżycia.
Bogdan Widera (26.06.1947- 10.12.2020) - dziennikarz, radiowiec, satyryk, krytyk literacki, pisarz, prowadził wydawnictwo Parol. Związany zawodowo z Radiem Katowice, „Gościem Niedzielnym", miesięcznikiem „Śląsk".
Znawca historii i kultury Górnego Śląska. W latach 1990-1995 był prezesem katowickiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Stwarzał grupę założycielską Związku Górnośląskiego i Śląskiego Towarzystwa Filmowego.
W latach 1998-2002 współpracował z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Jego dziadek Ignacy Widera był powstańcem śląskim, ojciec Aleksander Widera (1917-2002) - znanym literatem, folklorystą, patriotą polskim.
W domu rodzinnym Widery gościła elita kulturalna lat powojennych - m.in. Gustaw Morcinek, Wilhelm Szewczyk, Jan Wypler, Paweł Steller, Jan Józef Szczepański, Stanisław Broszkiewicz czy Kazimierz Gołba.
Partnerem wydania książki jest Miasto Katowice.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Prawdziwa dwunastka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.