„Adam Olczyk oddaje świat i poglądy Leszka Kołakowskiego z punktu widzenia jego stosunku i nastawienia do ważnych zjawisk, zdarzeń, kultury, prawa i ludzi i ocen tychże. Sympatyzując, jak można sądzić, z bohaterem swego opracowania, Autor wskazuje jego niepopularne dziś, nieaktualne i czasem nieprawdopodobnie krytykowane poglądy i postawy życiowe Kołakowskiego; usprawiedliwia je »życiorysem« i uzasadnia etapem twórczości filozofa. Równocześnie przedstawia swego bohatera jako filozofa otwartego na zmiany, gotowego na świeże argumenty, otwartego, niezależnego i nieskostniałego, któremu nie można postawić zarzutu koniunkturalizmu czy mimikry".
prof. Dr hab. Małgorzata Król, Uniwersytet Łódzki
„Ostateczny efekt prowadzonej poprzez Autora analizy myśli filozoficznej »sceptycznego metafizyka« jest pesymistyczny. Jesteśmy skazani na niepewność immanentną filozoficznej narracji sensotwórczej, którą Autor adekwatnie uznaje za rdzeń myślenia metafizycznego. Przykład Leszka Kołakowskiego pokazuje dobitnie, że poszukiwanie trwałych fundamentów ładu aksjologicznego organizującego naszą rzeczywistość społeczną, nigdy nie prowadzą do ostatecznych i niepodważalnych rozstrzygnięć".
prof. Dr hab. Zbigniew Pulka, Uniwersytet Wrocławski
Adam Olczyk – doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, adiunkt w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, radca prawny zajmujący się w sprawami dotyczącymi prawa podatkowego, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach Prawo i Filozofia; przez lata związany z Naczelnym Sądem Administracyjnym; sekretarz redakcji czasopisma naukowego „Analizy i Studia CASP"; jego zainteresowania naukowe, obok prawa podatkowego, skupiają się również na teorii i filozofii prawa.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Filozofia leszka kołakowskiego: marksizm, chrześcijaństwo i prawa człowieka, E442240AEB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.