Thomas Alva Edison to człowiek, który na za każdym razem zapisał się w annałach historii nauki. Opracował mnóstwo niezwykłych sprzętów, które w pełni odmieniły świat. Pośród całej różnorodności jego dokonań prawidłowo znamy dziś kamerę filmową, fonograf i żarówkę elektryczną.
mało wiemy o tym, iż ten niezwykle utalentowany przedsiębiorca zbudował także cementownię, w której budował pierwsze na świecie domy modułowe w technologii żelbetonowej, obecnie tak popularnej. Wynalazca, nazywany „Czarodziejem z Menlo Park", był jednym z pierwszych ludzi, który zastosował zasady masowej produkcji i pracy zespołowej na dużą skalę do cyklu odkrywania nowych wynalazków i testowania ich pod kątem przydatności do komercyjnego wykorzystywania.
Właśnie z tego powodu niejednokrotnie przypisuje mu się zasługi za stworzenie pierwszego fachowego laboratorium do badań przemysłowych. Życiorys i dokonania Thomasa Alvy Edisona są dziś przedmiotem wielu interesujących opracowań biograficznych, jednak w języku polskim wciąż niedostępne są liczne źródła o nieocenionej wartości.
Jedną z takich pozycji jest książka Boy’s Life of Thomas Edison napisana poprzez jego wieloletniego osobistego sekretarza, osobę, która towarzyszyła mu przez ponad dwadzieścia lat wspólnej pracy we współpracy z samym Edisonem.
To właśnie ta zażyłość powoduje, iż ta lubiana w Stanach Zjednoczonych książka, stała się czymś więcej niż opisem określonych wydarzeń z interesującego życia Edisona. Jest to książka, która została napisana za życia wynalazcy i uzupełniona jego autobiograficznymi komentarzami, wspomnieniami i refleksjami.
Warto wyobrazić sobie wyobrazić atmosferę powstawania tej pozycji. Oto William H. Meadowcroft autor tej książki siedzi w gabinecie Thomasa Edisona w Orange Laboratory, miejscu, które na za każdym razem przejdzie już do historii nie tylko ze względu na zrealizowane tam projekty, które na za każdym razem odmieniły oblicze świata, ale także ze względu na atmosferę pracy, o którą Edison za każdym razem starał się zadbać; i spisuje wspomnienia wybitnego Amerykanina, by wydać przystępnie napisaną książkę, która ma za zadanie nie tylko zainspirować młode pokolenie Amerykanów, ale także czasem wprost, a czasem pomiędzy wierszami, przemycić dla nich pewne ważne dane...
Książka, którą ukazujemy, została autoryzowana poprzez Edisona i opatrzona odręczną rekomendacją dla amerykańskiej młodzieży. Stanowi ona przekrojowe opowiadanie nie tylko o najszczególniej znanych dokonaniach odkrywcy, lecz także o wielu mniej znanych aspektach jego pracy i badaniach, które prowadził.
Z tej książki dowiemy się dużo o jego dzieciństwie i chłopięcych latach, szansach, które wykorzystywał i okazjach, które albo mu się przydarzały, albo sam je sobie formujeł i problemach, które wydawały się nie do pokonania.
Ze względu na przedstawienie w niej filozofii i podejścia jej bohatera nie tylko do rozwiązywania problemów,też do kwestii organizacyjnych i finansowych, stanowi ona także pewnego rodzaju kompendium zaradności, podręcznik przedsiębiorczości i stanowi niebanalną ilustrację amerykańskiego kapitalizmu, w którym talent musi zostać poparty ciężką pracą, a ciężka praca musi posiadać korzystny komercyjny szkielet.
Jest to na pewno podróż po Ameryce, bo takie właśnie było życie młodych telegrafistów – było ono wielką podróżą i nieustanną przygodą. To właśnie oni byli pierwszymi elektrycznymi nomadami – bowiem tak jak dziś telekomunikacja i informatyzacja życia formujeją duże szanse programistom i informatykom, tak w XIX–wiecznej Ameryce pewne możliwości zarezerwowane były dla grupy tych, którzy zgłębili podstawowe i bardziej progresywne tajniki rodzących się właśnie dziedzin: elektryczności, elektroniki, telegrafii… Postać Thomasa Edisona nieraz porównywana jest z sylwetką Nikoli Tesli ze względu na mnóstwo wątków, a w szczególności na epizod, który przeszedł do historii jako „wojna prądów".
Koncepcja zastosowania trójfazowego prądu Tesli do przesyłu elektryczności na obszerne odległości znalazła poparcie George’a Westinghouse’a, podczas kiedy Thomas Edison optował za tym, aby zostać przy prądzie stałym i rozwiązaniach, które opracował.
Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że wynalazek Nikoli Tesli był wyśmienitym ulepszeniem koncepcji, której autorstwo należy przypisać Edisonowi. Koncepcji dystrybucji prądu elektrycznego i światła, którą stworzył i rozwinął Thomas Alva Edison.
Nie chcąc stawać po żadnej ze stron, chciałbym ten wstęp uzupełnić pewną refleksją. To dzięki kompanii Edisona dwudziestoośmioletni Tesla znalazł się w Stanach Zjednoczonych i odtąd ich losy zaczęły się przeplatać, gdyż początkowo Nikola Tesla znalazł zatrudnienie u Edisona.
W toku realizacji rozmaitych przedsięwzięć w przetargach producent Westinghouse Electric Lamp konkurowała z firmą General Electric Edisona. Nie był to jedyny kierunek działalności Edisona, który już wówczas był potentatem zatrudniającym na całym świecie około dwóch milionów ludzi.
Idealizm, wręcz prometeizm Tesli napotkał konkurenta w postaci, która jeszcze wcześniej, w czasie pobierania nauki w Europie stała się dla niego wielką inspiracją. Pragmatyzm Edisona miał twarde podstawy w lekcji życia, którą odebrał.
Należy jednak pamiętać, że tak jak obaj trafili do Nowego Jorku bez grosza, tak obaj zrobili w nim zawrotne kariery. Obaj byli zwycięzcami, a zawiązanie się pomiędzy nimi rywalizacji, wpisywało się w nurt kapitalizmu, który wtenczas w Nowym Jorku był bezwzględny.
Mimo to należy dostrzec, że fakt ich rywalizacji w czasach, gdy urzędowali po dwóch stronach Piątej Alei w Nowym Jorku stymulował równocześnie Nikolę Teslę, jak i Thomasa Edisona do intensywnej pracy i to właśnie konkurencja jest największym motorem rozwoju.
Trzeba wiedzieć o tym, że nie za wszystkie z kontrowersyjnych pokazów, które miały miejsce i miały na celu pokazanie niebezpieczeństw używania trójfazowego prądu zmiennego poprzez uśmiercanie zwierząt odpowiadał sam Edison, a kwestia niewypłaconych przez niego pieniędzy (chodziło o kwotę rzędu pięćdziesięciu tysięcy dolarów) wywołała w życiu Tesli kryzys, który znalazł jednak prawidłowe zakończenie.
To w jego wyniku spotkał on finalnie George’a Westinghouse’a, jego wieloletniego przyjaciela, który zaoferował mu fantastyczne warunki finansowe w zamian za udostępnienie swoich patentów. Niniejsza biografia demonstruje postać Thomasa Edisona z jego ludzkiej i pogodnej strony.
Dzięki niej odkryjemy nie tylko wybitnego eksperymentatora, ale zrozumiemy istotę jego odkryć i towarzyszących im procesów. Poznamy postać wybitnego, człowieka w jego czasach, człowieka, który bez cienia wątpliwości był tym, który otworzył nowy rozdział w historii rozwoju cywilizacji.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Thomas edison, AZ#3A1A8208EB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.