„Kopia a lanca" autorstwa wybitnego historyka wojskowości Bronisława Gembarzewskiego to wnikliwe studium poświęcone tym dwóm podstawowym rodzajom broni białej polskiej jazdy – husarii, a także ułanów. Gembarzewski odwołując się do źródeł pisanych i ikonografii podejmuje takie zagadnienia jak wygląd, cechy, technologia walki i sposób wykorzystania obu broni na polu bitwy oraz ich wpływu na rozwój taktyki polskiego wojska i wojsk, w których walczyli Polacy.
Niniejsze wydanie zostało uzupełnione o materiały ilustracyjne. Fragment: „Żadna inna broń znacząca nie wymaga tak, jak jazda, takiego ćwiczenia, zamiłowania służby i instynktu przyrodzonego żołnierza.
Polak, urodzony jeździec, wydał najkorzystniejszą jazdę w Europie. Bronią zaś jego narodową, jako wytwór doświadczenia wieków, była kopia i lanca, pozornie do siebie podobne, w użyciu zaś przeróżne zupełnie. Kopia, broń na wskroś zaczepna, długa, ciężka, użytkowana przez jazdę ciężko uzbrojoną i na ciężkich koniach, służyła do uderzenia czołowego w zwartych szeregach na nieprzyjaciela.
Jazda ta, użyta poprzez prawidłowego wodza w momencie właściwej, przeważała zwycięstwo, roznosząc szeroko sławę kopii polskiej spod Kircholmu, Kłuszyna, Beresteczka, Chocima, Cudnowa i Wiednia, budujejąc przysłowie narodowe: „tak długo, jak usarza, dopóty Polaka".
[…]". „Przeciwnie lanca, broń krótka, około 2,5 metra długości, wiotka, zwrotna, z obu stron okuta, służyła tak do napadu, jak do obrony, czy to w zwartych szeregach czy w pojedynkę. Niewielka chorągiewka w prędkich obrotach maskowała grot i przeszkadzała obronie".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kopia a lanca. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.