Autor zajmuje się problemami metateoretycznymi, które są przedmiotem namysłu w światowej nauce o stosunkach międzynarodowych. Książka pokazuje najważniejsze dylematy filozoficzne w tej dziedzinie i argumenty formułowane w sugestiach ich rozumienia i rozwiązywania. Oferuje ona filozofię nauki o stosunkach międzynarodowych, która mówi innym dyscyplinom o znaczeniu międzynarodowości w ich próbach zrozumienia świata społecznego. Opracowanie jest przeznaczone dla badaczy, doktorantów i studentów stosunków międzynarodowych i przedstawicieli innych dyscyplin zainteresowanych wspieraniem swoich projektów badawczych przez świadome wybory ontologiczne, epistemologiczne i metodologiczne.
„Książka jest niezbędnym, ważnym i wartościowym głosem w dyskusji o nauce o stosunkach międzynarodowych. Zawiera ona skrupulatnie przemyślaną i napisaną z analityczną wnikliwością autorską propozycję spojrzenia na naukę o stosunkach międzynarodowych w perspektywie filozofii nauki. Książka wypełnia deficyt wiedzy filozoficznej w kształtowaniu tożsamości tej dyscypliny w Polsce”.
prof. Dr hab. Marek Pietraś
Prof. Dr hab. Andrzej Gałganek – politolog, filozof, kierownik Zakładu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na teorii i historii stosunków międzynarodowych, filozofii nauki o stosunkach międzynarodowych oraz podróżującej i sensualnej międzynarodowości. Najważniejsze publikacje autora to: Zmiana w globalnym systemie międzynarodowym. Supercykle i wojna hegemoniczna, Historia teorii stosunków międzynarodowych oraz Historia stosunków międzynarodowych. Nierówny i połączony rozwój (t. 1 i 2). Andrzej Gałganek jest laureatem wielu nagród za osiągnięcia naukowe, m.in. Nagrody indywidualnej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i I Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie im. Profesora Czesława Mojsiewicza na najkorzystniejszą książkę o tematyce politologicznej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Filozofia nauki o stosunkach międzynarodowych ontologia epistemologia metodologia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.