Rok 1854 był przedostatnim rokiem życia Kierkegaarda. Aktualnie wracał raz jeszcze do tematów, o których pisał wcześniej w pismach pseudonimowych, w „rozprawach i mowach kreujących", oraz we wcześniejszych partiach Dzienników.
teraz uściślał sformułowania, dookreślał swoje uprzednie wypowiedzi, dodawał nowe uwagi i świeże ilustrujące przykłady. Duński myśliciel nigdy nie pisał w sposób beznamiętny i chłodny, przeciwnie, był pisarzem, który wykorzystywał swój duży talent literacki,równocześnie intelektualnie, jak i emocjonalnie poruszyć czytelnika, skłaniając go do określonych egzystencjalnych decyzji.
Bywał w swoich określeniach dosadny a choćby pikantny. Notatki z tego końcowego okresu twórczości są jeszcze ostrzejsze w swojej formie wyrazu niżeli te z lat wcześniejszych. Dzięki temu mocniej zapadają w pamięć czytelnika wszystkie kierowane do niego najważniejsze przesłania Duńczyka.
Tematów, które poruszono w SKS 26 jest niemało, ale chyba najmocniej przebija się kwestia rozwoju ludzkiej jednostki w rozmiarze psychicznym i duchowym. Jednostką ludzką (o osobie pisał rzadziej) Kierkegaard zajmował się od samego początku swej filozoficznej aktywności, ale w ostatnich latach czynił to wyjątkowo intensywnie.
z pewnością odczuwał upływ sił żywotnych, zostawało mu jeszcze kilkanaście miesięcy życia, tym bardziej pragnął, by to, co go najszczególniej poruszało, wybrzmiało jeszcze mocniej i wyraźniej niżeli dotąd. Notatki z tego okresu są jakby mniej nieodgadnione, niedokończone, bardziej konkluzywne i dookreślone.
W nich mistrz z Kopenhagi uściśla istotę ludzkiej egzystencji, która z całą egzystencjalną powagą dzieje się w relacji z Bogiem i przed Bogiem. Relacja ta jest niezwykle dramatyczna, niekiedy bolesna, gdyż stają wobec siebie: nieskończony Majestat Boga, który jest Miłością, i człowiek w swojej nędzy, grzeszności i skończoności.
W tej ostatniej partii notatek Kierkegaard od rozmaitych stron, z niezwykłą przenikliwością przedstawia ten miłosny dramat, który staje się udziałem wolnego człowieka.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dzienniki, t. i (nb 31 - nb 36), AZ#25130C88EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.