Książka poddaje refleksji współczesne kłopoty z prywatnością w kontekście funkcjonowania nowych technologii rozwijanych w demokratycznych strukturach liberalnych społeczeństw zachodnich. Autorka posługuje się kategorią asymetrii krystaliczności, ażeby opowiedzieć o relacji jednostki (użytkownika, obywatela, konsumenta) z przedstawicielami rządów państw oraz międzynarodowych korporacji w zglobalizowanym świecie. Przygląda się budowanym poprzez technologiczne firmy iluzjom i tropi ich przejawy w konkretnych zjawiskach: dezinformacji, moderacji treści czy (mikro)targetowania reklam w serwisach społecznościowych. Kontekst jej badań stanowi filozoficzna refleksja nad postawami postępowości i ponowoczesności, ale także namysł nad prywatnością w perspektywie długiego trwania i szeroko nakreślona panorama procesów i wydarzeń historycznych (m.in. Zimnej wojny, kontrkultury amerykańskiej czy narodzin Internetu).
Aleksandra Binicewicz – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o kulturze i religii, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej dysertacja Kulturoznawcza analiza pojęcia prywatności w kontekście rozwoju nowych technologii przedkładana czytelnikowi w formie niniejszej książki została wskazana w XIV edycji konkursu Narodowego Centrum Kultury na najkorzystniejszą pracę doktorską z dziedzin nauk o kulturze.
Badania, których rezultaty prezentuje Aleksandra Binicewicz, reprezentują wszechstronne podejście, stroniąc od stanowiska determinizmu technologicznego i odsłaniając rozległe źródła historyczne i uwarunkowania kulturowe prywatności. Uważam tę pracę za doniosłe i oryginalne osiągnięcie naukowe, wnoszące pokaźny wkład do naszej wiedzy o kulturze współczesnej.
Prof. Dr hab. Grzegorz Godlewski
Jestem przekonany, że praca Aleksandry Binicewicz jest przykładem produktywnie poznawczo zaimplementowanego języka filozoficznego do interpretacji fenomenu prywatności w przestrzeni działania nowych technice medialnych. Konkluzje i analizy, które demonstruje autorka, są nie do przecenienia, gdy usiłujemy zrozumieć istotę zmian, które pojawiają się w przestrzeni publicznej pod wpływem nowych technologii.
Prof. Dr hab. Eugeniusz Wilk
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla O prywatności w świecie nowych technologii, AZ#5BC72C53EB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.