Słoneczne, letnie wakacje. Rozkwitające uczucie pomiędzy Elżbietą i Jurkiem – dwojgiem sympatycznych nastolatków. W tle miłość, która się kończy – bo okazuje się, iż rodzice Jurka właśnie się rozwodzą.
„Koniec wakacji” to znakomicie napisana, wręcz kultowa powieść dla młodzieży, która spodoba się także dorosłym. Czytając ją przenosimy się w rzeczywistość lat 60-tych XX wieku, tak rozmaitą od obecnej, zdominowanej poprzez elektronikę, internet, smartfony. W trakcie lektury nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż tamte czasy, mimo „niesłusznego” ustroju, miały sporo interesującego uroku.
Fabuła. Piętnastoletni Jurek wrócił do rodzinnego Borzechowa na Śląsku już po dwóch tygodniach spędzonych na wsi u wujka – zbyt się tam nudził, a tu, w rodzinnym miasteczku jest przynajmniej staw, w którym można się kąpać i ruiny zamku, dokąd można pojechać na rowerze. Sytuacja w domu jest napięta, matka szykuje się do wyjazdu do sanatorium w Otwocku, lecz ten wyjazd jakiś taki nagły i niespodziany. Jurek mało jednak zważa na atmosferę domową, bo właśnie poznał Elżbietę, kuzynkę jednego z kolegów, która przyjechała z Warszawy. Ekspresowo zaprzyjaźniają się mimo początkowego nieporozumienia – Elżbieta wjechała na Jurka rowerem – i spędzają razem coraz więcej czasu a to na kąpielach w stawie a to na wyjadaniu porzeczek na działce czy wreszcie wyprawach rowerowych. Tymczasem jednak do Jurka rozpoczyna docierać, że wyjazd matki mógł posiadać inne przyczyny niżeli zdrowotne, zwłaszcza gdy odkrywa, iż adres w Otwocku pokrywa się z adresem siostry matki, a nie sanatorium. Nie może się jednak zdobyć na zapytanie wprost ojca, co się dzieje. Nic mu nie chcą wyjaśnić i dziadkowie, do których obaj mężczyźni, pozostawieni na kawalerskim gospodarstwie, chodzą na obiady. Świat młodzieńczych rozterek i skomplikowanych wyborów, jaki nagle staje się udziałem Jurka, na pewno pociągał młodzież przed laty – była to zresztą lektura szkolna w ósmej klasie – lecz i dziś potrafi zafascynować. Wszak to problemy i tematy uniwersalne. [tekst tego akapitu pochodzi z bloga „To przeczytałem”]
Książka została wpisana w 1974 roku na Listę Honorową H.Ch. Andersena, wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodowe Kuratorium Książki Dziecięcej (IBBY) działające pod patronatem UNESCO i w tym samym roku otrzymała Austriacką Nagrodę Państwową.
Na podstawie tej książki powstał korzystny film, obsypany nagrodami na wielu festiwalach, z niezapomnianymi rolami Agaty Siecińskiej i firma Sikory (ich zdjęcie z planu filmu ozdabia okładkę tego e-booka).
Projekt okładki: Iwona Białas
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Koniec wakacji. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.