"Przepisy prawa pracy zezwalają na pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Należy poprzez to rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika. Podnoszenie kwalifikacji jest realne z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Jeżeli pracodawca zdecyduje się na skierowanie pracownika na naukę lub zgodzi się na dokształcanie podjęte z inicjatywy pracownika, powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić z całości albo części dnia pracy w wymiarze niezbędnym na czas uczestnictwa w zajęciach z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Przy podejmowaniu decyzji o pomocy przy podnoszeniu kwalifikacji przez pracowników pracodawca ma pełną swobodę. Powinien jednak pamiętać, iż jego swobodę ograniczają regulacje nakazujące równe traktowanie wszystkich pracowników.
Muszą być oni traktowani w taki sam sposób w zakresie warunków zatrudnienia i dostępu do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe. Pracodawca gromadzi z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe pisemną umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron.
Nie dotyczy to sytuacji, gdy zatrudniający zrezygnuje ze zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu poprzez określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ewentualnego zwrotu kosztów.
Pewne uprawnienia mogą być przyznane także pracownikowi zdobywającemu albo dopełniającemu wiedzę i umiejętności bez zgody albo bez inicjatywy pracodawcy. Są to przede wszystkim zwolnienie z całości albo części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia za ten czas oraz urlop gratisowy.
rozmiar tych zwolnień i urlopu ustala się w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a pracownikiem. "
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników - obowiązki pracodawcy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.