Dlaczego powracamy do oikologii? Po pierwsze z przekonania, że gdzie ludzkiej i nie-ludzkiej egzystencji ma podstawowe znaczenie dla rozważania dylematów humanistyki. Oikologia jest pomyśleniem, które wiąże oikos i logos, rozpatrując swoistą korespondencję między nimi, ale także i to, co pojęcia te różni i oddziela.
Język i praktyka oikos i logos nie są takie same, a więc idea domu, rozwijana przez oikologiczny namysł, byłaby już za każdym razem domem w translacji. Punkt ciężkości oikologicznego namysłu leży więc nieuchronnie „nieco dalej", „zawsze dalej, coraz dalej".
Jesteśmy tymi, którzy wyszli z domu, którzy przepracowali dobrodziejstwa i porażki zakorzenienia i wykorzeniania. Jesteśmy tymi, którzy spoglądają z oddalenia, aby coś było wyraźniejsze, ale i dotkliwiej odczuwane jako brak, przerwa, upadek.
Dom – nasz własny, jako okolica, jako region, jako wspólnota, a może i jako Europa, wreszcie jako świat – już za każdym razem będzie miał tę rysę, a choćby i mrok. Po drugie, rozpatrywanie owego gdzie przywraca nam sensy już utracone albo zaciemnione poprzez upodabnianie się do siebie miejsc, a lokalność, wraz z jej doświadczeniowym rozmiarem, wraca człowiekowi umiejscowienie, czyniąc go odpowiedzialnym za słowo i czyn.
Miejsce, odnajdywane na nowo poprzez oikologię, zrośnięte jest z byciem na uboczu, w ruchu oddalania się od centrum i pochopnej wiedzy/władzy, jest powrotem do doświadczenia tego, co bliskie i dalekie równocześnie.
Rozpoznajemy dom w miejscu na uboczu – na uboczu świata, na uboczu dyskursów, na uboczu oficjalnego traktu kultury, na uboczu promowanej mobilności ludzi i rzeczy, ale i na uboczu propagandy stabilności i swojskości.
Oikologia zaprasza tym samym do poluzowania poręcznego myślenia i pochopnego praktykowania domu. Po trzecie, oikologia prowadzi swe rozważania na pograniczu filozofii, literatury, antropologii, a może nawet polityki, bowiem jej założeniem jest to, że „dom" jest tyleż nam dany, co nieprzerwanie konstruowany.
A właściwie jest nam zadany, stąd oikologia, by podjąć się wypełnienia tego zobowiązania, prowadzi ku docenieniu powiązania domu, miejsca, miasta, wędrówki i źródła. Nieobce jej staje się doświadczenie miasta, duchowego rozmiaru miejsca, powrotu do źródła, pęknięcia postindustrialnej przestrzeni i splecenia ruchu ze stałością rzeczy, jak i szukanie nauki domu w solidnej czasoprzestrzeni (Śląsk, Europa, świat).
Miejsce powstaje z jednostkowego doświadczenia powszechnie przystępnych przestrzeni i ich krytycznej interpretacji. Ten krytyczny impuls jest konieczny, gdyż retoryka „domu" praktykowana w polityce ukazuje go jako komplet oczywistych, niekwestionowanych, a zatem na swój sposób niewidocznych ram, w których lokuje się nasze życie.
Oikologia zabiega o to, żeby wykazać nieoczywistość tych ram. Dlatego, po czwarte, oikologia stara się wykazać, jak szczególnie splątane są okoliczności, w których nasza tożsamość konstruowana jest w miejscu.
Dom nie jest tu trwałym, integralnym usytuowaniem, lecz pozostającym do podjęcia doświadczeniem, którego nie sposób ignorować w myśleniu o człowieku. Oikologia (w tym śląska oikologia) pozostawia więc człowieka – czy to wędrownego czy osiadłego – z dyscyplinującym i niepokojącym pytaniem: naprawdę jesteś przeświadczony o tym, że dom tak łatwo wypuścił Cię w świat? Tak prosto Cię opuścił, a może i beztrosko Ci odpuścił?
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Oikologia. powrót, AZ#3C38F14CEB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.