Celem pracy jest nakreślenie i przeanalizowanie wieloaspektowego obrazu współczesnej problematyki dotyczącej zagadnienia mocy biernej jako komponentu procesu użytkowania energii elektrycznej, w szczególności: identyfikacja i syntetyczne przedstawienie złożoności problematyki; analiza kwestii związanych z stosowaniem mocy biernej w świetle aktualnego prawodawstwa i tendencji kształtujących sektor energetyki; wyszczególnionie obszarów tematycznych wymagających uporządkowania i ujednolicenia oraz określenie propozycji metod szacowania efektów energetycznych wynikających z obciążeń mocą bierną.
Tłem do szczegółowych rozważań są kwestie związane z teoretycznymi fundamentami pojęcia mocy biernej, omówione w rozdziale drugim. W rozdziale trzecim zanalizowano problematykę kształtowania opłat za wykorzystywanie mocy i energii biernej w Polsce, a także innych krajach.
Na podstawie rezultatów badania stosowanej formuły na opłaty, a także symulacji obliczeniowej wskazano na konieczność uporządkowania zagadnienia (najlepiej na poziomie międzynarodowym). Rozdział czwarty dotyczy problematyki wykorzystywania mocy biernej w związku z tematem efektywności energetycznej procesu dostarczania energii.
Na podstawie szerokiego przeglądu publikacji zidentyfikowano ergonomiczne metody określania strat energii wywoływanych mocą bierną i zaproponowano świeże metody szacowania zakresu wspomnianych strat. Metody te mogą znaleźć wykorzystanie w audytach skuteczności energetycznej jako indykatory istotności problemu i zasadności działań ograniczających zapotrzebowanie na moc bierną w danym punkcie sieci.
Kwestia gospodarowania mocą bierną jest analizowana w rozdziale piątym. Przytoczono dane charakteryzujące współczesne odbiory, powiadamiając problem rozpowszechniania się obciążeń o charakterze pojemnościowym.
Zaprezentowano także możliwości techniczne jednostek generacji rozproszonej, w tym opartych na źródłach odnawialnych. W kontekście nowych środków gospodarowania energią zwrócono uwagę na pojawiającą się w ostatnich latach koncepcję użycia układów ładowania pojazdów elektrycznych do regulacji mocy biernej.
Zaprezentowano przegląd tego zagadnienia w świetle światowych publikacji z przytoczeniem modelu matematycznego. Ostatni, szósty rozdział zawiera podsumowanie i wnioski końcowe.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Aspekty użytkowania i zarządzania mocą bierną w energetyce, AZ#4B3A8CB7EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.