Prezentowana monografia to próba określenia aktualnej roli radia w procesie komunikowania międzynarodowego państw w odniesieniu do wcześniejszych okresów funkcjonowania rozgłośni międzynarodowych. Prześledzono w niej historyczny rozwój Radio France Internationale, Voice of America i BBC World Service na tle innych rozgłośni tego typu, wskazując na najważniejsze zasady i formy ich działalności i podjęto rozważania na temat ich aktualnej aktywności w rozmiarze komunikowania międzynarodowego, koncentrując się na latach pomiędzy 2014–2018.
W rozdziale 1. Przybliżono zakres pojęciowy komunikowania międzynarodowego, uwzględniając różne ujęcia definicyjne, odnosząc je do zagadnień pokrewnych, m.in. Takich jak komunikacja międzykulturowa, komunikowanie polityczne, propaganda, dyplomacja publiczna, dyplomacja kulturalna, dyplomacja medialna, soft power, i poddając je krytycznej analizie.
Autorka zaproponowała też własną definicję komunikowania międzynarodowego, a także jego graficzny model. Rozdział 2. Ma charakter historyczny i jest poświęcony odkryciu fal radiowych i wynalazkowi radia z perspektywy technicznej.
Omówiono na dodatek wczesne formy zastosowania tego medium, kładąc nacisk na jego potencjał w komunikacji zagranicznej,, a także przedstawiono rozwój radiofonii we Francji, znacznej Brytanii i USA, przedstawiając różnice między formującymi się modelami nadawczymi.
W rozdziale 3. Zaprezentowano rozwój radiowej nadawczości międzynarodowej, skupiając się na trzech jej etapach: 1) pierwsze trzydziestolecie XX w., w którym testowane były fale radiowe i powstawały pierwsze stacje eksperymentalne; 2) okres II wojny światowej, w którym stosowano radia w międzynarodowym komunikowaniu wojennym, propagandzie i dywersji; 3) okres zimnej wojny.
Ostatni 4. Rozdział jest poświęcony zasadom, zakresom i formom funkcjonowania rozgłośni BBC World Service, Radio France Internationale i Voice of America w czasach obecnych. Skupiono się na ich roli jako instrumencie używanym w dyplomacji publicznej reprezentowanych państw, wskazując na ich powiązanie instytucjonalno-formalne z instytucjami państwowymi.
Działania rozgłośni mają związek z polityką rządów USA, znacznej Brytanii i Francji w zakresie zwalczania tzw. Państwa islamskiego i struktur terrorystycznych, jak także wzmacniania procesów demokratyzacyjnych w obszarach świata dotkniętych konfliktami zbrojnymi albo kryzysami politycznymi.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rozgłośnie bbc world service, radio france internationale i voice of america w komunikowaniu międzynarodowym. od propagandy do dyplomacji publicznej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.