Książka prof. Jacka Bartyzela odnosi się do zagadnienia trzech znanych pojęć wymienionych w tytule. Pytaniem jest również kwestia powinowactwa i związku tych pojęć. Niejednokrotnie utożsamia się ze sobą dwa pierwsze pojęcia, a nawet używa się określenia prawicy skrajnej albo ekstremistycznej na opisanie nacjonalizmu.
Przykładem takiego kardynalnego pomieszania pojęć jest określanie nazizmu mianem ruchu prawicowego czy skrajnie prawicowego, w trakcie gdy wywodzi się on z ideologii narodowego socjalizmu i tkwi korzeniami w lewicowym marksizmie.
szczególnie ciekawe jest śledzenie za autorem wzajemnych relacji ideowych i politycznych między częścią ugrupowań i ruchów nacjonalistycznych a zwolennikami monarchii. Trzy tytułowe pojęcia pojawiają się nieraz w dyskursie społecznym i politycznym, i już nawet z tego powodu wymagają doprecyzowania zakresów użycia.Jednym z tematów tej książki jest właśnie precyzacja treści i zakresów tytułowych pojęć.
Autor przypomina więc podstawowe znaczenia danego pojęcia,jego powszechność, a także stopień zgodności konkretnego typu z jego istotą identyfikowaną przez analizę historyczno-semantyczną. W ten sposób „przypadkiem głównym" prawicy, jako pojęcia zrodzonego w ogniu konfrontacji Rewolucji z Kontrrewolucją, staje się kontrrewolucyjna prawica tradycjonalistyczna;„przypadkiem głównym" nacjonalizmu – osiągający najwyższy poziom teoretyzacji „nacjonalizm niepodzielny" Action Françaisei pokrewnych jej kierunków, jak portugalski Integralismo Lusitano; a „przypadkiem głównym" monarchizmu – legitymizm syntetyzujący w sobie ujęcia polityczne, jurydyczne, filozoficzne i teologiczne standardowe dla tej opcji.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Prawica nacjonalizm monarchizm. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.