znaczne Pytania nigdy nie milkną w pełni....
Dlaczego w ogóle coś istnieje? Dlaczego to „coś" jest Wszechświatem? Czy da się wyzwolić z niewoli czasu? Czy istnienie zła w historii Wszechświata da się jakoś usprawiedliwić?
W swej najnowszej książce Michał Heller zastanawia się nad wielkimi zagadnieniami, jakie stawia Wszechświat i nasza własna egzystencja, sięgając do szerokiego zaplecza najróżniejszych działów nauki, dociekań filozoficznych, analiz teologów i zróżnicowanych myślicieli. Autor ukazuje własną wizję świata dowodząc,szerokie Pytania zawierają w sobie także cień odpowiedzi – na pytanie, kim jest ten, kto pyta.
Są pytania nieduże, pokaźniejsze i największe. Są pytania prywatne, stawiane w swym własnym interesie, i pytania ogólnoludzkie – takie, które roztrząsają filozofowie i których pełna jest literatura. Istnieją wprawdzie pytania o szczególnym ciężarze wysokogatunkowym; często nazywa się je Wielkimi Pytaniami. Standardowym przykładem dużego Pytania, i to z najwyższej półki, jest pytanie o sens. Niekoniecznie o sens życia, czy sens Wszechświata, po prostu o sens. Wszystkie inne pytania są tylko rozmienianiem na niewiele znaczące tego sporego Pytania.
Michał Heller
Michał Heller - uczony, kosmolog, filozof i teolog. Laureat Nagrody Templetona i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Autor m.in. Książek Filozofia przypadku (CCPress 2012), Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013), Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (CCPress 2015), Jak być uczonym (CCPress 2017).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ważniejsze niż wszechświat. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.