Opowieść o zderzeniu nadziei i rzeczywistości, o rozczarowaniu i przerażeniu stopniowo przeradzającymi się w gniew. Jednocześnie – opowieść o przetrwaniu. Dziennik Marcelego Najdera, żydowskiego aptekarza, mieszkańca Kołomyi, w początkach wojny członka plutonu sanitarnego Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie, spisywany był w warunkach uwięzienia w bunkrze, w którym Autor ukrywał się pomiędzy początkiem 1943 roku, a marcem 1944 roku wraz z żoną i ośmioma innymi osobami. Zapis pokazuje trudne relacje psychologiczne pomiędzy Żydami i ukrywającym ich Polakiem. Zobacz więcej
Marceli Najder uzupełnia dziennik częścią wspomnieniową, dotyczącą losów jego i żony w getcie kołomyjskim. Książkę wzbogacają: niedługi, emocjonalny dziennik żony autora (z przełomu 1943 i 1944 roku), a także fragmenty dziennika Najdera pisanego tuż po wojnie. Materiał tekstowy ilustruje linia przedwojennych fotografii rodziny Najderów.
Partneramo wydania są Fundusz Pamięci im. Tadzia Kolskiego, a także The Conference on Jewish Material Claims Against Germany.
“Myśmy to przeżyli! Chcemy prawa rewanżu. Życie nasze bez tego i 50 procent nie jest warte. Rewanż? Czy my potrafimy również być takimi psychopatami? […] Jakoś nie wierzę sobie, a po drugie najszczególniej się martwię, czy nam na to pozwolą. Czy sami ludzie coś zrobią, czy też puszczą to w niepamięć, wręcz będą zadowoleni, iż Żydów jest mniej. Będzie spokój, będzie się czym dzielić. Zdaje mi się, że to tylko my wmówiliśmy sobie, że bez nas świat nie może istnieć. Czy chodzi o istnienie świata, czy też o nasze prawo do istnienia na świecie? Daliśmy do tego banku dość wkładów, ale nie spodziewaliśmy się takiego procentu.
Nie żądam oklasków, medali, ale prawa do życia i zemsty.”
(Marceli Najder)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rewanż. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.