Książka niniejsza jest zbiorem artykułów, w których Autorzy podjęli próbę przedstawienia zjawiska poszukiwania zabytków i obrotu nimi, widzianego z perspektywy: organów publicznych powołanych do ochrony zabytków, organów ścigania przestępstw przeciwko zabytkom, uczestników rynku obrotu zabytkami i samych poszukiwaczy.
Nakreślona została sylwetka,,poszukiwacza", który poszukuje i wydobywa zabytki nielegalnie. Zjawisko poszukiwania zabytków i obrotu nimi ukazane zostało w świetle obowiązujących – jak ponadto dopiero projektowanych – uregulowań administracyjnoprawnych, karnoprawnych oraz cywilnoprawnych.
niejednokrotnie autorzy artykułów postawili sobie za cel odpowiedź na pytanie, czy obowiązujące regulacje prawne są adekwatne do obecnie obserwowanego w praktyce zjawiska legalnego/nielegalnego poszukiwania zabytków i obrotu nimi.
W niektórych przypadkach nie przekazano jeszcze gotowych rozwiązań dostrzeżonych, trudnych problemów, ale co wyraźne – zwrócono uwagę na ich występowanie i stopień natężenia, który jest wyjątkowo niepokojący i który wymaga uwagi ustawodawcy.
Przeprowadzone rozważania pozwoliły także na zgłoszenie kilku propozycji wprowadzenia nowych rozwiązań do systemu prawa polskiego. Przedstawione zostały także rozwiązania przyjęte w innych krajach europejskich (na przykładzie Niemiec).
Redaktorzy niniejszej książki wyrażają nadzieję, iż dialog pomiędzy archeologami,muzealnikami, prawnikami i poszukiwaczami,,skarbów" jest możliwy,a nade wszystko jest potrzebny. Mediatorem mogą tu być urzędy konserwatorskie, środowiska akademickie i wszyscy ci, którym uczciwie na sercu leży zachowanie dziedzictwa kulturowego.
Jak bowiem powiedział Józef Piłsudski,,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Legalne/nielegalne poszukiwanie zabytków i obrót zabytkami. na styku archeologii i prawa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.