Niniejszą książką pragniemy włączyć się do refleksji nad jednostajnym rozwojem przyjmując za punkt odniesienia socjologiczne zainteresowania stylami życia. Ekologia jest pojęciem lubianym i wszechobecnym.
Dla miłośników harmonijnego funkcjonowania człowieka i środowiska zjawisko to może wydawać się pożądane i optymistycznie realizujące ich wizję świata. Według sceptyków, powszechność wykorzystania tego pojęcia przyczynia się do zaniku jego ostrości i użycia go jako symulacji rzeczywistości, która w istocie nie jest naturalna w swojej naturze.
Dla socjologii inspirujące wydaje się tropienie takich przejawów „uekologicznienia" życia jednocześnie codziennego, jak i instytucjonalnego, które charakteryzuje nie tylko powierzchowne użycie zasad ekologii płytkiej,z reguły konsekwentne użytkowanie się do założeń ekologii głębokiej.
Idea rozwoju stabilnego, zawarta w Konstytucji RP, posiadająca na celu zaprojektowanie i wprowadzenie takich warunków życia, które wyraźnie poprawią jego jakość, nie tylko w rozmiarze ekonomicznym, ściśle związana jest z alternatywnymi stylami życia, które właśnie starają się uregulować relacje pomiędzy jednostką, społeczeństwem i środowiskiem.
Style te nazywa się alternatywnymi ze względu na zróżnicowane kontestowanie współczesnych przejawów życia cechujących się nadmierną konsumpcją, pośpiechem i odchodzeniem od wszelkich form rozwoju duchowego.
Przejawami tej wizji rzeczywistości są pomiędzy innymi działania typu downshifting, holistic simplification, culture jamming czy zachowania np. Freegan. Jedną z takich idei, ujętą w pewien system instytucjonalny, jest także idea ruchu slow life, spowolnienia życia we wszelkich jego rozmiarach.
Podejście to ma pozwolić człowiekowi na refleksje dotyczące kondycji jakości jego życia i możliwości udoskonalenia go na stopniach, które tego wymagają. Jednym z przejawów tego podejścia jest rozwijająca się sieć cittaslow, zainicjowana we Włoszech, a aktualnie zrzeszająca ponadto polskie miasta, takie jak Reszel czy Bisztynek.
Wypracowanie nowej jakości życia mieszkańców jest dla tych miast pożądanym przejawem sukcesu rozwojowego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Uniwersytet śląski Style życia w perspektywie zrównoważonego rozwoju. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.