Zdjęcia produktu


Ira aldridge(1807-1867) dzieje pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego (Universitas)

(2009 / 322 / Universitas / Krystyna Kujawińska-Courtney / 9788324210091)
E-booki Universitas
Dostepność na dzień 30.05.2024: w magazynie

Promocyjna oferta cenowa:

10,45 zł
Sklep TaniaKsiazka.pl
Przejdź do sklepu Najlepsza oferta w bazie!
Przejdź do sklepu 10,45 zł - najtaniej w bazie!

Prezentowana oferta sklepu TaniaKsiazka.pl jest najbardziej atrakcyjna cenowo spośród setek sklepów internetowych w naszej bazie. Przeglądaj pełny ranking cen i ofert Porównanie cen następuje w czasie rzeczywistym.

Recenzje i opinie

Opis produktu Ira aldridge(1807-1867) dzieje pierwszego czarnoskórego...

Ira Aldridge (1807-1867), pierwszy czarnoskóry tragik szekspirowski, rozpoczął karierę artystyczną w USA, przez nieomal dwadzieścia pięć lat grał w teatrach na Wyspach Brytyjskich, a w latach 1852-1867 odbywał tournée w wielu krajach europejskich (m.in.

na terenach dzisiejszej Belgii, Niemiec, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Czech, Polski, Rosji, Turcji, Ukrainy, Francji, na Węgrzech i w krajach dawnej Jugosławii). Znali i entuzjastycznie wspominali Aldrige'a - "Afrykańskiego Roscjusza" - np.

Walter Scott, Hans Christian Andersen, baron von Humboldt, Franz Liszt, Taras Szewczenko, Charles Dickens, Jenny Lind i Lew Tołstoj. Zmarł w Łodzi 7 sierpnia 1867 roku, przygotowując się do odegrania z lokalnym zespołem teatralnym tragedii Otello.

Grób Aldrige'a na łódzkim cmentarzu ewangelicko-augsburskim odwiedzają naukowcy, badacze i wielbiciele jego życiowych osiągnięć z wielu krajów świata, choć zarówno w USA, jak i w obszernej Brytanii oraz w Polsce nie przyznaje się mu należnego miejsca w panteonie wybitnych aktorów i propagatorów twórczości Szekspira, traktując jako Drugiego/Odmiennego, uwikłanego w kontekst zagadnień rasowych.

Niniejsza monografia, oparta na materiale archiwalnym, dokumentalnym i interpretacyjno-krytycznym dotyczy nie tylko życia i twórczości Aldridge'a, ale także ludzi, którzy mieli na niego bezpośredni i pośredni wpływ oraz szerokiego tła politycznego, społecznego i kulturowego.

demonstruje ona karierę zawodową tego wybitnego artysty, skupiając się na problematyce ogólnej, a także wydarzeniach szczegółowych, posiadających przybliżyć polskiemu czytelnikowi jego znaczenie dla kultury europejskiej pierwszej połowy dziewiętnastego wieku.

Ponieważ życie Aldridge'a związane było z problematyką rasową, praca przedstawia wybrane zagadnienia kwestii niewolnictwa, walki o zniesienie handlu niewolnikami, abolicjonizmu, a także odkrywania i kulturowego przywłaszczania Afryki poprzez Europejczyków.

mnóstwo miejsca poświęcono sprawom ówczesnego życia teatralnego. Zaprezentowano także znaczenie osiągnięć zawodowych Aldridge'a w kontekście studiów szekspirowskich, a zwłaszcza roli, jaką Aldridge odegrał w propagowaniu twórczości tego dramatopisarza na kontynencie europejskim.

Dane oraz specyfikacja:

 • Kategoria

  E-booki
 • Producent

  Universitas
 • ISBN

  9788324210091
 • Autor

  Krystyna kujawińska-courtney
 • Wydawnictwo

  Universitas
 • Ilość stron

  322
 • Rok wydania

  2009
 • Przecena

  -
 • Opinia użytkowników

  -

Ranking ofert - najlepsze promocyjne ceny 2017

 • Ira Aldridge(1807-1867) Dzieje pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego (sklep TaniaKsiazka.pl)
  10,45 zł Sklep TaniaKsiazka.pl
  Przejdź do sklepu

W naszym rankingu znajduje się 1 promocyjnych ofert w cenie 10,45 zł.

Opinie i recenzje użytkowników

Dodaj opinie lub recenzję dla Ira aldridge(1807-1867) dzieje pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.

Produkty powiązane

Inne w kategorii E-booki