Książka jest próbą przedstawienia współczesnego odczytania dramatów Williama Szekspira, jednak sposób organizacji materiału nie polega na wyodrębnianiu i analizowaniu poszczególnych sztuk, ale na śledzeniu myśli i wątków obecnych w dziełach autora Hamleta, tak że powstaje pewnego rodzaju mozaika lub komplet komponentów, z których czytelnik może złożyć własny myślowy portret Szekspira.
Interpretacje wywodzą się z lektur współczesnych filozofów zabiegających o stworzenie pomostu pomiędzy literaturą i naukami społecznymi. Dlatego sporo miejsca w książce poświęca się zagadnieniom tworzenia się i funkcjonowania wspólnoty, sposobów, pytaniu, czy jednostka, uczestnicząc we wspólnocie, może zachować niezawisłość sądów i postępowania i ustaleniu, do jakiego stopnia to właśnie peryferyjność i dystans wobec wspólnoty sprawiają, że indywiduum bierze w niej udział w sposób najroztropniejszy.
Pojawia się także problem granic ludzkiej wspólnoty i konieczność otwarcia jej na doświadczenie "nie-ludzkiego", czyli tego, co samo będąc przedspołeczne, warunkuje roztropne społeczne bycie razem.
Książka adresowana jest do osób zainteresowanych nie tylko twórczością Williama Szekspira, ale także współczesną refleksją filozoficzną oraz jej obecnością w literaturze. Nagroda w Konkursie na "Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej" podczas XIX Wrocławskich Targów Książki Naukowej 20-22 marzec 2013 r.
Książka Tadeusza Sławka NICowanie świata. Zdania z Szekspira otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Siemka. Organizatorem konkursu jest czasopismo literackie "Literatura na świecie", 9 lipca 2013 r. (O nagrodzie w "Co Jest Grane"; na stronie UŚ) Recenzje książki ukazały się w: - czasopiśmie "Przegląd Polityczny" 2013, nr 117, s.
183; - czasopiśmie "nowe Książki" nr 5/2013, s. 30-31 (Autor recenzji: Tomasz Jopkiewicz); - czasopiśmie "Forum Akademickie" nr 3/2013, s. 69 (Jacek Hnidiuk: Nie jest to nic). Artykuł o książce ukazał się w czasopiśmie "Gazeta Uniwersytecka UŚ" nr 7 (237) kwiecień 2016, s.
18-20 (Małgorzata Kłoskowicz: Nie ufaj mi!, artykuł przystępny pod adresem: http://gazeta.us.edu.pl/node/282273).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Nicowanie świata. zdania z szekspira. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.